Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

               CHARAKTERISTIKA Goldena

Ptáte se, jak si Golden vydobyl srdce lidí na celém světě? Nemalý podíl na tom zaslouženě má jeho velice atraktivní exteriér, díky kterému se také - bohužel - stal zlatý retrívr módním plemenem i u nás ( k jeho škodě). Nicméně zlatého retrívra dělá opravdu pravým zlatým retrívrem především jeho povaha. 

Typická povaha Goldena je přátelská, laskavá a důvěřivá. Tak také praví standard

                                             Vztah k rodině

Golden je proslulý svou oddanou povahou a příslovečnou psí věrností. Tento pes se zlatým srdcem je celému světu otevřený, má rád lidi (vlastní, ale i cizí), miluje hlavně děti - od těch si nechá vše líbit, dovede být až neuvěřitelně trpělivý, nicméně kontakt malého dítěte a psa jakéhokoliv plemene by měli mít rodiče pokaždé pod kontrolou. 

Goldeni se pro svou citlivost právem dají považovat za výborné "dětské chůvy". Ve vztahu k dětem je povahově typický Golden naprosto spolehlivý, velmi něžný, pozorný a opatrný, s touhou dítě opatrovat. Pro starší děti je pak Golden vynikajícím přítelem a partnerem pro mnohé veselé hry i pro sdělování nejrůznějších tajemství a bolístek dětské duše. 

Goldeni se velmi hodí k životnímu stylu mladých, aktivních lidí, kteří mají vztah k přírodě a zvířatům, jsou sportovně založení, dělají časté vycházky do přírody, do lesů a k vodě, a mají zájem pořídit si nového člena rodiny. Golden totiž není obyčejný pes, je to opravdový člen rodiny, který bezmezně miluje a touží být stejně vášnivě zbožňován! Golden se chce účastnit každodenních rodinných akcí a ve všem svým majitelům pomáhat, asistovat. Jsou to velmi vášniví, pracovití a aktivní psi, kteří potřebují denodenní mentální i fyzickou stimulaci. 

                                        Pracovní schopnosti

Goldeni milují výcvik a svému pánovi se snaží vždy zavděčit. Především jsou vynikajícími loveckými psy, s výraznými vlohami pro aport drobné zvěře na "suchu" i ve vodě, ale pro svou laskavou, citlivou a něžnou povahu a velmi vřelý vztah ke všem lidem se výborně hodí i na canisterapii, na asistenční i slepecký výcvik. Díky vynikajícímu čichu vynikají nejen jako výborní slídiči, ale také jsou po světě policií užíváni na vyhledávání drog, plísní i zbraní. Záchranáři si pak cenní jejich houževnatosti, odvahy a inteligence, živého temperamentu a lásky k lidem, proto se někteří Goldeni uplatňují také jako výborní záchranářští psi. Kdybych měla napsat, k čemu se Goldeni jednoduše nehodí, pak je to jasně a stručně ochrana majetku a obrana. Neříkám, že by v případě nouze Golden svého majitele nebránil, ale je to plemeno, u kterého je jakýkoliv projev agresivity nežádoucí, proto se nehodí na obranu a ostrahu. 

                Adora z Tvaroženských hájů + Natalka + Ashbury Touch the Sky - Velikonoce 2003

Modrá perská kočka Jenky Fos alias Linda a její dobrá přítelkyně, Agga z Čelákovic alias GoldyAura a morčátkaAura hlídá vrh amerických crestedů "A" CAVIA PARADISE

                                            Vztah ke zvířatům

Ve vztahu k ostatním psům je typický Golden rovněž bezproblémový. Typickým povahovým rysem zlaťáků dokonce je, že se mnoho z nich nechová agresivně ani když jsou napadeni. Prostě se nebrání. Jsou to psi, kteří se všem šarvátkám vyhýbají na míle daleko a všechny problémy se snaží řešit přátelským vrtěním praporu. I ve vztahu k ostatním zvířatům je toto plemeno bezproblémové, pokud je se zvířaty seznámeno zavčas /rozhodující je období socializace, kdy štěně objevuje svět kolem sebe a musí mu být umožněno dostatek podnětů pro ladný rozvoj jeho psychiky/. Jak je vidět na fotografiích níže uvedených, Golden může žít v bezproblémovém soužití s kočkami a morčaty, to samé však  platí i o soužití s dalšími domácími, ale i s užitkovými zvířaty. 

                                                    Horliví žáci

Ačkoliv jsou Goldeni svým původem i využitím lovečtí psi, při pečlivém a důsledném výcviku nemají tendence k toulání a pronásledování lesní zvěře. Tento lovecký pud u nich není tak silný jako např. známá tvrdohlavost u setrů. Pro Goldena stojí na prvním místě společnost a spokojenost jeho rodiny. Není jejich typickým povahovým rysem utíkat a toulat se, spíše mají tendence držet se poblíž svých pánů a "hlídat" si je, aby se jim náhodou "neztratili". Podmínkou pro ladné soužití se světem lidí i zvířat je samozřejmě laskavé, ale důsledné a přísné vedení ze strany majitele už od štěňátka. Goldeni se učí velmi snadno a rychle, dlouho si naučené věci pamatují a jsou vděčnými a poslušnými rodinnými psy, stejně jako horlivými žáky. Ovšem samozřejmě za předpokladu správného přístupu jejich majitelů!

                                                                                                         Text + photos by - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?