Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

                  Původ Golden Retrievera

První verze vypráví o vzniku plemene ze skupiny ruských cirkusových psů, které lord Tweedmounth odkoupil v Brightonu v Anglii. Ale tato verze byla od roku 1959 popřena. Všeobecně se věří, že lord Tweedmounth odkoupil pouze jedno štěně od nějakého ševce v Brightonu - štěně s dlouhou srstí a narozdíl od černých sourozenců žluté barvy.
Byl to zakladatel plemene GR - pes Nous, kterého lord přivezl na své panství Guisachan, které se následně stalo kolébkou Goldenů. Nouse získal roku 1860 a o osm let později jej křížil s fenou Belle dnes již vyhynulého Tweed Water španěla. Ačkoliv byli "Tweedi" španělé, domníváme se, že jako vodní psi se podobali více retrívrům a že byli kříženi i s novofundlanskými psy. Lord Tweedmount si vedl pečlivě plemennou knihu a zde se dozvídáme, že vedl stále liniovou plemenitbu, i když někdy přikřížil i novou krev. Bylo použito krve irského setra a dokonce i pískového křížence bladhounda včetně krve hladkosrstého retrívra.

Za předky Goldenů byli považováni i portugalští vodní psi.

V roce 1913 bylo plemeno zlatý nebo žlutý retrívr oficiálně uznáno a zaregistrováno.

Rok 1920 znamená ustálení názvu plemene - Golden Retriever neboli zlatý retrívr v konečné podobě.


           
 Historie Golden Retrievera v Česku

Roku 1979 byla do naší republiky importována první fena Goldena - a sice z Holandska fena Siti v.n. Kadiek. Tuto fenu importovali příbuzní pana Hylmara z Nové Paky, který založil chovatelskou stanici Golden Retrieverů "Araukarity"

Chov Golden Retrieverů u nás počal rokem 1981, kdy byla tato fenka nakryta maďarským psem Tetra Akim Sandy. Psa Erose v.d. Maarnse Meent importoval pan Hylmar rovněž z Holandska. 

Dalšími importy byl maďarský pes Balaton Gybereki Apo Rip, jugoslávská fena Rowera Heksa a Glen Wesljarski z téže země. Interšampion Glen Wesljarski vzbudil mezi chovateli mnoho rozporů, protože byl považován za agresivního psa. Dalším importem byla fena Harmony of Chivas ze Švýcarska, nicméně ta do našeho chovu nijak nezasáhla. Po feně Merince, importu z USA, měla štěňata problémy s plnochrupostí.

Roku 1989 k nám byl přivezen pár ze Švýcarska, a sice pes Dorion Belaja a fena Dyce Belaja. Roweru Heksu a Doriona má v původech mnoho českých Goldenů. Dyce Belaja se stala zakladatelkou linie Goldenů chovatelských stanic "Z Vlčích luk" (Ing. Jan Kubeš) a "Z Vlčí stepi" (Ing. František Korda).

Rok 1989 znamená tak trochu přelom v chovu GR u nás, protože k nám začali být importováni především plemeníci z více zemí.
Panem Hylmarem byl dovežen pes CH High Endeavour´s Active Royal Dutch z Holanska a pes Hajoy Signia to Araukarity z Velké Británie.
Dalšími importy byli Hawkbatch Jolly Roger, rovněž z Velké Británie, JCH Gáláns Valentin z Maďarska, Melody Makers Melody of Louis z Dánska, Zento Fellow v. Larchenbruch z Rakouska, Quajun Ares z Finska, Tartarus of Bridge Four z Belgie, Seppe of Great Pleasure a další. 

Z importovaných fen jmenuji např. Favourite v.d. Drunenborgh z Holandska, Annabellu z téže země nebo Laiku Gold z Francie. 

Mezi mladé importované jedince patří (psi): JCH CZ, CH CZ & SK Blues Who´s Who v.d. Beerse Hoeve z Holandska,  JCH Bruce of Dream Team ze Slovenska, Karvin Xtra Friendly z Finska, JCH CZ Dewmist Darby´s Ranger ze Švédska a konečně Ashbury Touch the Sky z Francie. 

Z fen jmenujme např. sestry JCH Brigitte a Brendu of Dream Team (opět ze Slovenska), CZ & SK JCH, CH Karvin Kind of Magic (z Finska) nebo Delibes´s Golden Marian, rovněž z Finska. 

Výše uvedení psi jsou ještě mladí, někteří z nich už v chovu působí (krátce) a někteří ještě nejsou uchovněni.

Panem Kubešem a panem Kordou byli importováni psi Fantastic Golden v. Axenfels, Vinho Branco of Francos Valley z Portugalska, Sofielund´s Ekko z Dánska, Melody Makers Willow, Gembaek´s Knight of Music z Dánska, Amilcare z Itálie, Xevin v. Kopfrein  a Farmer Hills´s Love Day.

Potěšující je ta skutečnost, že čeští chovatelé nekryjí pouze českými plemeníky a snaží se navazovat kontakty v zahraničí.          

Díky tomu bylo kryto některými významnými zahraničními plemeníky, např. trojnásobným Světovým vítězem Standfast Angusem z Holandska (import z GB), nebo Světovým vítězem, MCH Paudell Pure Passion (import z GB do Francie). 

Čeští chovatelé kryjí psy na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Belgii, Německu, Holandsku, na Skandinávii i ve Francii. Nadšeným chovatelům, kterým jde o dovoz kvalitní krve, držím palce a přeji jim, ať jim jejich chovatelské úsilí přinese růže v podobě zdravých, povahově i exteriérově typických představitelů plemene.

Pozn. Informace o původu Goldena jsem načerpala ze zahraničních publikací a informace o historii chovu GR u nás ze zpravodajů, katalogů, od chovatelů i z vlastních zkušeností.                                                                                                                                 - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?