Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy  

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

                 Kontakt  

                  E-mail  

      

HOT - NEWS - HOT - NEWS - HOT - NEWS - HOT - NEWS - HOT - NEW

 

                                              Rok 2004

                                                CACIB KATOWICE                                                      

Dne 20.3. 04 jsem se s Robbiem zúčastnila mezinárodní výstavy psů v Katowicích (v Polsku). Bylo to naše v pořadí druhá návštěva polské výstavy. A druhá trpká zkušenost, která mě utvrdila v tom, že jezdit na polské výstavy k polským rozhodčím, pro českou vystavovatelku, která nemá kontakty s tamějším "podsvětím" nemá cenu, a je to zbytečné vyhazování peněz!

Organizace byla na vysoké úrovni, cesta k hale "Spodek" byla vyznačena malými cedulkami, které bystré oko nepřehlédlo. Alespoň my jsme cestu našli bez problémů. 

Katalog byl pěkně graficky zpracován a každého jistě potěšila milá pozornost uvnitř - Kalendář na rok 2004. 

Goldeni byli vystavováni v kruhovitém pavilonu, v dostatečně prostorném kruhu s koberci. Nad tímto kruhem bylo několik řad židlí, kde se "obecenstvo" mohlo pohodlně usadit a sledovat shůry dění v kruhu. My jsme však zůstali přímo u našeho kruhu, abych mohla sledovat posuzování paní rozhodčí Szermaty z Polska. Celkem bylo přihlášeno 109 Goldenů, dalo by se tedy říci, že byli kvantitativně velmi silně zastoupeni. 

Exteriérová kvalita toho, co jsem měla možnost vidět za kratší dobu /byla jsem zde jen po dobu posuzování dvou tříd u psů, jinak jsem viděla některé psy i feny běhat v kruhu předtím, než byla výstava oficiálně zahájena/, nebyla příliš vysoká. Občas mě sice něco zaujalo, ale vesměš šlo o průměr. 

A posuzování?

Hned zpočátku mě vkus paní rozhodčí překvapil - při posuzování třídy mladých upřednostnila psa s nekorektními postoji končetin a psa s vyklenutými bedry. Až na čtvrtém místě skončil pes, který mě ze všech v této třídě asi nejvíce zaujal. Divila jsem se tomu. Ale pokračovalo to dál.

V mezitřídě, kde jsem Robbieho vystavovala, bylo přihlášeno celkem 14 psů. Posuzování této třídy probíhalo minimálně hodinu. Paní rozhodčí měla zvláštní styl posuzování. Nejprve nechala nastoupit celou třídu (= 14 psů) do kruhu. V kruhu se tím pádem vytvořil "hustý štrůdl" v podobě "člověk na člověku", "pes na psu". V reále to vypadalo tak, že mi doslova dýchal na záda Polák, co svého psa vystavoval za mnou, a svým psem mi dokonce překrýval toho mého. V některých momentech jsem ani neměla jak podržet svému psovi ocas. Na slušné požádání, aby se zbývající vystavovatelé v kruhu nějak rozumně rozmístili (byl hodně velký), nikdo nereagoval. Paní rozhodčí nejprve obešla všechny psy, zkontrolovala skusy a varlata. Pak si psy rozdělila na 2 půlky (ta druhá zůstávala v kruhu) a první půlku nechala běhat. Posléze stejným způsobem hodnotila i zbývající půlku. Jakmile si prohlédla pohyb všech psů, sledovala postoje. Pak si k sobě svolávala jednotlivé psy a diktovala jim posudky. Nejprve jsem si myslela, že to půjde po řadě, ale nešlo. Ti, které volala k sobě, získávali horší ocenění a odcházeli z kruhu. Výborných zbyla v kruhu asi polovina. Své "vyvolené" si paní rozhodčí opět prohlížela z dálky v postojích a pak nás nechala dlouho i opakovaně běhat. Měla jsem dobrý pocit, protože jsem viděla, že se na Robbieho paní rozhodčí hodně často dívá. Asi ji zaujal, pečlivě si ho prohlížela. To mi pochopitelně dalo naději. Jaké však bylo mé překvapení, když jsme překvapivě skončili "až" výborní 4

Stále se nemohu ubránit pocitu, že v tom muselo být něco více, protože exteriérová kvalita psů umístěných před námi dle mého názoru rozhodně nepřesahovala Robbieho kvality, a to neříkám proto, že je to můj pes a tím pádem musím být nutně zaujatá, ale proto, že mám oči a nejsem slepá.

Byla jsem rozčarovaná a znechucená. Za jiné situace bych zůstala a "přiučila" se posuzováním paní rozhodčí, ale jelikož se areál začal velmi rychle plnit davy lidí a bylo zde téměř nedýchatelno, rozhodla jsem se  "neslušně" opustit tuto výstavu ještě předtím, než byli vybráni ti "nejlepší z nejlepších". Z tohoto důvodu nemohu dál komentovat další posuzování, škoda, zajímala mě především exteriérová kvalita polských fen. Ale co, nevadí, v Polsku jsme s Robbiem nebyli naposledy!

                                                      

                                                      CACIB GRAZ

Dne 6.3.2004 jsem se s Robbiem zúčastnila "CACIBovky" GRAZ v Rakousku.

Sobota byla krásná, ale mrazivá. Cesta ubíhala rychle a bezproblémově. Po zhruba čtyřech hodinách jsme úspěšně přijeli jako jedni z prvních k výstavišti. Bylo kolem osmé hodiny ranní, když jsme zaujali své místo u prázdného kruhu pro Goldeny. Překvapil nás opravdu vysoký počet přihlášených zástupců tohoto plemene. Goldeni byli posuzováni, díky početně opravdu silnému zastoupení, ve dvou kruzích (ovšem tohle rozdělení je v Rakousku běžné, Goldeni se zde těší velké popularitě a bývají kvantitativně, avšak narozdíl od naší země také lépe kvalitativně zastoupeni). Jeden byl vyhrazen pro dorost a mladé, druhý pak pro dospělejší jedince. Dorost a mladé posuzovala paní rozhodčí z Finska, jménem Nieminen Kirsi. Psy i feny od mezitříd posuzoval pan rozhodčí z Holandska, jménem F.J.M. Knnipenborg

Pro zajímavost uvádím počty přihlášených jedinců

Psi - třída dorostu : 1, třída mladých : 16, mezitřída : 13, otevřená tř. : 8, tř. šampionů : 1, veteráni : 1

Feny - třída dorostu : 3,  třída mladých : 32, mezitřída : 14, otevřená tř. : 13, tř. pracovní : 5, tř. šampionů : 2, veteránky : 2

Celkem psů - 40, fen - 72.

Z uvedeného výčtu si sami můžete udělat obrázek o velmi vysoké konkurenci, ovšem nejen kvantitativní. Na této výstavě se dalo najít několik skutečně typických zástupců plemene, především ve fenách. Byla to moc příjemná a poučná podívaná, nesrovnatelná s běžnými českými výstavami. Jelikož jsem pozorně sledovala posuzování pana Knnipenborga, unikalo mi paralelní posuzování paní rozhodčí z Finska ve vedlejším kruhu, proto se s vámi mohu podělit jen o své dojmy z posuzování dospělejších představitelů plemene.

Jako první šla na řadu mezitřída (psi) a klasicky jsem šla na řadu první já se svým Francouzem. V naší třídě bylo přihlášeno celkem 13 jedinců, což byl téměř dvojnásobek třídy otevřené (holt máme "štěstí" na výběr té pravé třídy!). Robbie se předváděl pěkně a vesele, stál v nádherném napjatém i volném postoji. Získali jsme ocenění "Výborný" a poté jsme uvolnili místo v kruhu na poměrně dlouhou dobu, něž byl odposuzován zbytek naší početné třídy. Pan rozhodčí každého psa prohlížel velmi pečlivě a důkladně, psy si prohmatával (to je jev hlavně u některých rozhodčích z našeho státu poměrně vzácný) a sledoval postoje hrudních i pánevních končetin, velmi pozorně se také díval na pohyb. Zde si to Robbie trošku pokazil, protože se mu moc veselo nechtělo běhat, zato stál přímo ukázkově. Ale nepředbíhejme. Pan rozhodčí posuzoval poměrně přísně, i některé mladé, pěkné psy vyházel s VD. Nechybělo ani několik dobrých. V naší třídě nakonec zůstali jen 4 výborní. Robbie získal ocenění výborný 2, res. CACA. Vítězem naší třídy se stal pěkný pes Vienna´s Golden Dream Aureo Savio (Endelwood Just Johny x Golden Mountain Spring´s Amber Joy) , který nakonec získal i CACIBa. Z tohoto důvodu jsem měla právo (dle výstavního řádu) nastoupit s Robbiem do kruhu k "boji" o Res.CACIBa. Bohužel, než jsem tam vešla, byl už titul Res.CACIB zadán, a to i přesto, že nikdo z mé blízkosti neslyšel, že by mě volali do kruhu. Res.CACIB vyhrál rovněž pěkný pes - vítěz z tř. šampionů, jménem Royal Crest Gold-n Eye of Cyclone (Arveston Turbulent x Royal Crest Gold-n Water Violet). Dodatečně mě mrzelo, že jsem nebyla pohotovější a doslova se "neprodrala" do kruhu, když jsem na to měla právo. Jednoduše by mě nenapadlo, že rozhodčí může začít posuzovat bez kompletní sestavy v kruhu. Šlo to velmi rychle. Prostě na nás "zapomněli". U posuzování Res.CACIBa u fen si ale už dali "pozor". Je to ale ponaučení pro příště! Člověk může věřit jen sám sobě. I rozhodčí může chybovat (ovšem v tomto případě byla chyba také na straně vedoucí kruhu), a hlavně na mojí, že jsem nebyla drzá a nešla si za svým právem a promarnila tak jednu šanci pro svého krásného psa. Škoda, ale není to zase tak velká katastrofa - Robbie je ještě mladý a každým dnem krásnější, vyspělejší. Jsem si jista, že dny jeho "slávy" teprve přijdou. 

Z fen vyhrála CACIBa a BOBa nádherná fenka jménem Taiga du Pays Sauvage (ICH Gunmarsh Zachary x Pollen du Pays Sauvage), import z Francie. Byla to jedna z nejlepších fen, které jsem na této výstavě viděla. Ve veteránech byla k vidění pěkná fenka výborné anglické krve, jménem Sansue Jackie´O (CH Paudell Easter Plantagenet at Kerrien x Mulfield Morning Glory of Sansue). Fenka byla osmiletá a i po několika početných vrzích štěňat v kvalitní kondici, s nádhernou hřbetní linií. Proto mě velmi udivilo, že tuto třídu vyhrála druhá veteránka (o rok a půl starší), která měla silně vyklenutá bedra a dle mého názoru byla až v příliš dobré výživné kondici. 

Zpětně jsem si rozebírala posuzování pana rozhodčího a dospěla jsem k závěru, že preferoval jednoznačně zlatě vybarvené jedince, které umísťoval na přední místa i před některými kvalitnějšími, ale světlejšími (krémovými) jedinci. Hodně chovatelů mi říkalo, že Robbie měl na to vyhrát a divili se, že tomu tak nakonec nebylo. Mně se vítězný pes z naší třídy líbil, ale přišlo mi, že nemá tak pěkný samčí výraz - na můj vkus měl hůře modelovanou hlavu než Robbie, také bych mu vytkla horší postoj pánevních končetin (náznaky kravského postoje), ale měl výhodu - své zlaté zbarvení, stejně jako Res.CACIBový pes. 

Mrzelo mě, že i přes důkladné posuzování, které se mi zpočátku jevilo jako velice pěkné, pan rozhodčí několikrát přehlédnul takové vady, jako velmi výrazný kravský postoj nebo vyklenutá bedra. Konkrétně u kravského postoje zadal jedné feně díky této dědičné vadě jen dobrou, a její sestře se stejnou vadou zadal V1, CACA, a myslím, že nakonec i titul res.CACIB! To mě opravdu udivilo. Ovšem, nikdo není neomylný, ale podobnost u obou sester byla jasná a zřetelná. 

Zhodnotím-li posuzování psů a fen, u psů bylo hodnocení přísnější, fenky získaly více výborných. Pan rozhodčí byl na ně tolerantnější a také ke konci více pospíchal, také nebylo divu - měl toho na posouzení opravdu hodně a v mnoha případech nebylo rozhodování vůbec jednoduché. Když se v kruhu sejde několik velmi pěkných zvířat, je těžké určit jejich pořadí. Pak nezbývá než se řídit svým osobním vkusem. 

U udělování BOBa pan rozhodčí dlouho váhal, ale myslím, že jeho poslední rozhodnutí bylo rozumné a spravedlivé. BOBová fenka byla taktéž zlatá (jak jinak), ale té jsem vítězství ze srdce přála. Byla tam jedna z nejlepších. 

Takže skončila jedna z výstav, opět tu byli šťastní vítězové, ale i zklamaní poražení. Já mám z této výstavy rozporuplné pocity. Nepochopím, proč např. krásný pes Sranroph Simbeau (Stanroph Squadron Leadre x Stanroph So It Be) v otevřené třídě nezískal prvenství, nebo proč krásná veteránka s nádhernou hlavou, milým výrazem a výbornou horní linií získala jen VD 2, když ji porazila fenka poněkud "při těle" s vyklenutými bedry. Podobnými příklady bych mohla pokračovat dál ... 

Nepopírám, že mám radost ze solidního umístění Robbieho ve velmi silné konkurenci, ale také bych si vymýšlela, kdybych řekla, že neměl na víc. Jsem toho názoru, že rozhodně měl. A nejsem sama. Ano, jsem ovlivněna tím, že je to můj pes, to nepopírám. Ale rozhodně nejsem z těch, kteří preferují barvu před typem. Hodnotím psa především podle jeho exteriérových kvalit, ne podle zbarvení, které je pro mě až druhořadé. Nedělím Goldeny na "zlaťáky" a "krémáky". Buď se mi pes líbí svým typem, hlavou, tělem, úhlením, pohybem, povahou a osrstěním, nebo se mi prostě nelíbí. Nejsem sama, která s kvalitním krémovým psem skončila až na jednom z méně "významných" míst. Ale o tom už výstavy jsou. Někdy se typem svého psa trefíme do vkusu rozhodčího, někdy zase ne. Snad budeme mít příště větší štěstí ...

Pro vaši představu zde zveřejňuji jediné 2 fotky, které z této výstavy mám. Bohužel jsem měla problémy s paměťovou kartou ve svém digitálním fotoaparátu, a tak jsem jich nemohla nafotit více. Z uvedené fotky tří "CACAových" psů je jasné, jaký typ rozhodčí preferoval. 

Pěkná veteránka "Sansue Jackie O´", překvapivě oceněna jen jako velmi dobrá 2! Zleva: Vienna´s Golden Dream Aureo Savio (CACIB), res.CACIB Royal Crest Gold-n Eye of Cyclone a Drombeg by Starlight (CACA)

                                            Ashbury Touch the Sky - V2, res.CACA

 

                                 CACIB Brno - osobní dojmy a postřehy

Dne 7.2. 2004 jsme se i my účastnili zahájení české výstavní sezóny v Brně.

Organizace: dle mého názoru silně zklamala. Goldeni byli vystavováni tentokráte v přízemí a výstavní kruh byl, především u psů, svým prostorem naprosto nevyhovující. Fenky na tom byly o něco lépe, měly větší kruh, ale i tak bylo kolem obou kruhů klasicky velmi našlapáno, až se člověk bál, že mu dav pošlape vlastního psa. Důsledkem "přelidnění", které se, vzhledem k obrovské popularitě retrívrů, dalo předpokládat, bylo také teplo a dusno, což rovněž nebylo příjemné především pro otužilá plemena, a těmi retrívři bezpochyby jsou. Za jeden z nejvýraznějších nedostatků považuji absenci alespoň pásu koberce ve výstavních kruzích. Minulý rok byly kruhy větší, Goldeni byli vystavováni v patře, a alespoň ten pás koberce tam byl. Tento rok nikoli. Nemusím zdůrazňovat, že na kluzké podlaze se pejskům hůře běhá, mohou snadněji uklouznout a pak může snadno dojít ke zkreslení mechaniky pohybu. 

Za jeden z mála kladů organizace považuji zajímavé "dárečky" pro každého vystavovatele v podobě mlsků ze žraločích chrupavek a také knížečky o výživě psů.

Posuzování plemene: rozhodčími pro zlaťáky byli tentokráte pozváni z Maďarska, psy posuzoval pan Vilmos Kardos a feny pan István Nagy. Celkem bylo přihlášeno 62 fen a 40 psů, takže plemeno bylo, jak už bývá na začátku roku zvykem, silně kvantitativně zastoupeno. Bohužel, jak už to u nás bývá, kvantita silně pokulhává za kvalitou. Přesto páni rozhodčí výbornými nešetřili a tak výborné, pořadí, a někdy i titul získávali psi i fenky, kteří v jistých ohledech neodpovídali standardu (např. kravský postoj, strmé zadní úhlení, zakřivený postoj předních noh apod.). Inu, každý rozhodčí se zaměřuje na něco jiného, každý má to svoje oko, kterým přeměřuje klady a zápory vystavovaných jedinců a každý takový klad nebo zápor posuzuje svou subjektivní mírou, ostatně tak je to s každým člověkem, proto výstavy nejsou a nikdy nebudou spravedlivé. A co si budeme lhát, jsou rozhodčí, kteří prostě danému plemeni nerozumí a u takových je to právě o štěstí (a někdy i o známostech), kdo vyhraje a kdo bude poražený. Sláva vítězům a čest poraženým. 

Náš výsledek: Vystavovala jsem "jen" našeho Robbieho, který byl oceněn v mezitřídě, ze 7 psů, jako výborný 4. Nepopírám, že je člověk trošku zklamaný, když vidí, že ten, kdo zvítězí, není takových kvalit jako jeho pes a že se cítí nespravedlivě posouzen. Jenže o tom výstavy jsou. Nikdy nebudou spravedlivé a objektivní. Takže na závěr blahopřání všem, kteří mají pěkné psy a nenechají se znechutit dílčími neúspěchy, protože vědí, že jejich psi mají navíc. 

 

                           2 x CACIB Budapešť

Ve dnech 31.1. a 1.2. 2004 jsme se zúčastnili dvou mezinárodních výstav psů v Budapešti. A výsledky?

Sobota 31.1. 04, rozhodčí Dr. Ernesto Capro (I)

Angel Of Passion Goldy Forever - Velmi nadějný 1

Astral Passion Goldy Forever - Velmi nadějný 2

Adorable Passion Goldy Forever - Velmi nadějná 3

Attractive Passion Goldy Forever - Velmi nadějná 2

Ashbury Touch the Sky - Výborný 1, CAC, CACIB

Neděle 1.2. 04, rozhodčí Mr. Henric Frycstrand (Dewmist GR)

Angel Of Passion Goldy Forever - Velmi nadějný 3

Astral Passion Goldy Forever - Velmi nadějný 1

Adorable Passion Goldy Forever - Velmi nadějná 1, reserve BIS PUPPY !!!

Attractive Passion Goldy Forever - Velmi nadějná 2

Ashbury Touch the Sky - Výborný 1, CAC, reserve CACIB

Ashbury Touch the Sky Ashbury Touch the Sky

Organizace: velmi mile mě překvapila. Pavilon byl prostorný a kruhy dostatečně velké, s pruhy koberců. Povrch haly ani příliš neklouzal, takže se po něm dalo poměrně bezpečně pohybovat. Vzhledem k dobrému rozmístění a prostornosti kruhů i kolem nich nevznikaly mačkanice, šlapanice ani tlačenice, jak jsme zvyklí z českých výstav, každý zde mohl svobodně dýchat a psům nebylo přílišné vedro. Negativem organizace nicméně zůstává neschopnost většiny personálu domluvit se jinak než rodným jazykem, který, bohužel, neovládám. 

Posuzování plemene: rovněž mě mile překvapilo. V sobotu jsme původně měli mít jiného rozhodčího a tak jsem s napětím očekávala, jak bude Dr. Capro z Itálie posuzovat. Musím připustit, že posuzoval pěkně. Podobně by se dala zhodnotit i neděle, kdy posuzoval pan Henric Frycstrand ze Švédska (CHS Dewmist). 

Naše výsledky: Robbie dvakrát po sobě vyhrál mezitřídu a získal 2 x CAC, v neděli Res.CACIB a v sobotu dokonce CACIB, takže se stal čekatelem Maďarského šampiona a Interchampiona. Předváděl se moc pěkně, měla jsem z něj velikou radost. Ale ještě větší radost jsem měla z našich štěňátek. Všechna naše štěňata byla vystavována ve třídě baby (3-6 měsíců) a v "nohatém" věku získala moc pěkná ocenění. Všechna 4 štěňátka byla oceněna jako velmi nadějná v pořadí, přičemž 3 ze 4 vystavovaných štěňátek vyhrálo svou třídu.V sobotu vyhrál Angel a Astrálek byl velmi nadějný 2 za svým bratříčkem. V této třídě byla přihlášena 4 štěňátka. Angel se mi předváděl moc pěkně, získal ocenění Velmi nadějný 1 a postoupil do soutěže o nejlepší "baby" výstavy. Stál opravdu ukázkově a pěkně běhal, tak jsme se dostali až do úzkého výběru asi mezi 10 štěňátek, ale dále už jsme nepostoupili. Nevadí, byla to úžasná zkušenost! I našim holčičkám se dařilo moc pěkně. Attractive byla oceněna jako Velmi nadějná 2 a Adorable Passion jako Velmi nadějná 3. V jejich třídě byly vystaveny 4 malé holčičky. V neděli úspěchy našich štěňátek pokračovaly, jen se trochu přehodilo pořadí. Astrálek tentokrát vyhrál svou třídu a získal ocenění Velmi nadějný 1, Angel získal ocenění Velmi nadějný 3. Adorable Passion vyhrála svou třídu a získala ocenění Velmi nadějná 1, Attractive Passion si udržela ocenění z předešlého dne - Velmi nadějná 2. Ve třídě chlapečků bylo přihlášeno 7 štěńátek, u holčiček 3. Astrálek a Adorable postupovali do soutěže o nejlepší baby výstavy, a tentokrát se nám podařilo postoupit až na stupně vítězů. Adorable Passion Goldy Forever se předváděla skutečně nádherně a získala krásné ocenění Reserve BIS PUPPY asi ze 60 štěňátek !!! 

Více o této výstavě se dozvíte v nové rubrice Naše úspěchy

 

                              CACIB Trenčín

Dne 25.1. 04 jsme s Robbiem zahájili druhou výstavní sezónu, a to na MVP v Trenčíně (SK). Posuzoval p. Stanovský (SK). 

Ashbury Touch the Sky získal ocenění v mezitřídě (4 pejskové) ocenění výborný 2, Res.CAC

 

                                                 Rok 2003

                                       IHA Wels

Dne 6.12. 2003 jsem s Robbiem absolvovala konečnou výstavu této sezóny, a sice v Rakousku, ve Welsu. Posuzovala paní rozhodčí z Norska, jménem Ewa W. Mielde

Robbie byl podruhé vystavován v mezitřídě, kde bylo přihlášeno 9 psů. Nakonec jsme získali výbornou 3

Robbieho posudek - oficiální: "Lovely young dog, masculine head, good neck and shoulder, excellent body with good  hindquarters, good bone and coat, move very well, excellent."

Překlad: "Milý mladý pes, samčí hlava, dobrý krk i ramena, výborné tělo s dobrými "zadními částmi", dobrá kostra a srst, pohyb velmi dobrý, výborný."

Způsob posuzování paní rozhodčí byl chladný a přísný, ale přesto padalo hodně výborných. Kvalita vystavovaných psů byla, zejména u fen, poměrně vysoká, narozdíl od toho, co vídáme na českých výstavách. Z toho, co jsem viděla, jsem však měla značně smíšené pocity. Několikrát bych se s vkusem paní rozhodčí shodla naprosto přesně a někdy jsem naopak byla jejím posuzováním velice nemile překvapena. Prostě jako na houpačce. Nicméně byla to další, velice zajímavá a cenná zkušenost, protože hlavně u fenek se bylo na co dívat. A právě u fenek se mi posuzování paní rozhodčí zamlouvalo více, nežli u psů. Jakoby se paní rozhodčí u psů teprve rozehřívala a až teprve u fenek se pořádně rozjela. Alespoň tak to na mě zapůsobilo. 

Goldenů bylo přihlášeno celkem 83, z toho 30 psů a 53 fen. Především ve fenkách jsem viděla některé moc pěkné typy. BOBa nakonec vyhrál pěkný pes jménem Faithful Heart Ayman (Kavanagh of Graceful Delight x Schlottes Bridget), ale mou favoritkou zůstala nádherná CACIBová fenka jménem Lavender´s Generation Amazing Little Luzie (Westley Adam x Golden Daydream´s Luzie Lavener). 

Další fenky, které se mi líbily:  V1, CACA - The French Kiss du Pays de Boheme (Gunmarsh Zachary x Majik Kiss Me Quick), V2, R. CACA - Little Violet´s Just in Time (Trewater Goodwill Garfield x Little Violet vom Mohnfeld), V2, R.CACA - Tabitha of Glen Sheallag (Rossmix Fair Enough x Recto Verso of Glen Sheallag), V1, CACA - Ashbury Sweet Dream (MCH Paudell Pure Passion x Ashbury Lovely Lisane), V2, R. CACA - Little Violet´s Irish Green (Stonedale Starry Night x Midnight Suns Shade of Pale). 

Psi, kteří mě zaujali: Velmi nadějný - Be Happy Brandon vom Grafenfeld (Ashbury Snow Storm x Castlewood Ebony), V2, R. CACA - Vienna´s Golden Dreams Aureo Savio (Endelwood Just Johny x Golden Moutain Spring´s Amber Joy), V1, CACA, R. CACIB - Arko von Rheingauer Forst (CH Lovehayne Darter x Kiddy Kate vom Mohnfeld). 

BOBa tedy získal pěkný pes jménem Faithful Heart Ayman, který díky své dlouhosrsté líbivosti nakonec získal i BIGa třetího. 

Našli by se zde zajisté i další psi i fenky, kteří byli svým exteriérem kvalitní. Já jsem pouze ve stručnosti uvedla ty, kteří mě zaujali na první pohled. 

Kompletní výsledky z této výstavy spolu s posudky najdete na www.retrieverclub.at

                                              Ashbury Touch the Sky - 16 months old 

                                  

                                                       Výstavní víkend

Ve dnech 22. - 23.11. 2003 jsem se s Robbiem zúčastnila dvou výstav na Slovensku. Tou první byla MVP Nitracanis v sobotu a tou druhou byla Speciální klubová výstava retrívrů v neděli, obě pořádané v Nitře. 

                                                   NITRACANIS 01 - včera ... 

Nemohu zapomenout na MVP Nitracanis 2001, přesněji dne 3.11. 2001, kdy jsem poprvé vstavovala naší Auru, tehdy jako dorostenkyni. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek, protože Aura se tehdy moc krásně předvedla a od pana rozhodčího Firlika (PL) získala krásný posudek a ocenění Velmi nadějná. Jak se od té doby časy změnily ... Aura skutečně dospěla ve velice pohlednou slečnu, s pevným zdravím a hlavně s typickou povahou. Jsme moc šťastní, že jsme si ji tehdy, v červnu 2001 vybrali, tedy spíše, že ona si vybrala nás ... jsem toho názoru, že je to všechno osud. Goldy byla bohužel velice vážně, dědičně nemocná, a štěňátko jsme se rozhodli si pořídit k ní, aby naši milovanou přítelkyni podpořilo v jejím boji se zákeřnou chorobou. To, že to všechno dopadlo velice smutně, si vážení čtenáři jistě přečetli v "Osudovém příběhu" naší první zlaté lásky. Aura se tehdy stala naší největší oporou v tomto nelehkém období. Byla to vlastně ona, kdo si nás vybral. Prostě věděla, že k nám patří. Její kouzelné, živé a kapinku ďábelské, ale přitom andělské povaze prostě nešlo odolat. Ano, byl to osud. A osud chtěl, aby Aura vyrostla ve zdravou, plnochrupou lady, která se stane matkou prvního vrhu naší chovatelské stanice.                    

                                                                 NITRACANIS 03 - a dnes ... 

Jsou tomu tedy dva roky od první výstavy v Nitře 01 a Aura je momentálně hrdou matkou devíti štěňat po velice kvalitním plemeníkovi z Anglie. Kvality našeho prvního vrhu ukáže čas, zatím se však štěňátka vyvíjí velice nadějně, jsou si velmi podobná v typu i v povaze. Máme ze všech miminek velikou radost a jejich majitelům přejeme s jejich zlatíčky nádherný život, plný lásky, oddanosti a přátelství. Nové fotky štěňátek společně s profily jejich povah přineseme již brzy na našem webu, snad v průběhu příštího týdne. 

Ale nyní zpět k Nitře, tentokrát ovšem k Nitracanis 2003. Vzhledem k Auřiným mateřským povinnostem jsem se této výstavy účastnila pouze s Robbiem. V naší třídě mladých bylo přihlášeno sedm pejsků. Posuzoval pan Peter Berchtold z Rakouska. A jak to tedy dopadlo? V naší třídě jeden pes chyběl, dva byli oceněni jako dobři a čtyři jako výborní. I my jsme se dostali mezi výborné a šli jsme o pořadí. Robbie se předváděl opravdu nádherně, výstavy začíná zbožňovat ... a pozor, odpočítávání ... V4 - Aztek Evidog, V3 - JCH Bruce of Dream team, V2 ... Atrey Evidog a prvním, ano prvním pejskem v naší třídě se stal můj milovaný Robbie, který takto získal svůj již druhý slovenský CAJC !!! Robbie, blahopřejeme, předváděl ses krásně, zasloužil sis to!!! 

                                               

Podle toho, co jsem měla možnost vidět, bylo posuzování pana Berchtolda pěkné, čisté a důkladné. Netvrdím, že bych s ním souhlasila naprosto ve všem, to nikoli (to ani nelze, protože se nikdo nemůže 100 % strefit do vkusu toho druhého), ale nebyl to špatný výstavní zážitek. 

Odpoledne jsem se s Robbiem zúčastnila odpolední soutěže o nejlepšího mladého psa. Sice jsme nevyhráli, ale to nevadí, protože Robbie se předváděl opět moc pěkně a já jsem si znovu prožila ten krásný, nezapomenutelný pocit, s jakým jsem běhala s Aurou na tom zeleném koberci v Nitře 2001 ...

Podvečer jsme strávili v hotelu, který stojí před areálem výstaviště. Večer jsme si udělali nádhernou procházku, jen my dva ... bylo nám spolu moc krásně! Noc jsme strávili společně v jedné posteli /ačkoli obyčejně nerada rozmazluji své psy, tentokrát si to Robbie skutečně zasloužil/. Byl to jeden z nejkrásnějších dnů v listopadu 2003. Když jsme se tak společně procházeli večerní Nitrou, cítila jsem jeho pohled - můžeš se na mě spolehnout, nikdy Tě nezradím, nikdy Tě nepodvedu, nikdy Ti nebudu lhát přímo do očí ...

Je to právě ten pocit, proč miluji psy nadevše na světě. Pro jejich věrnost, bezelstnost a upřímnost, otevřenost. Prostě nedovedou lhát, neumí se přetvařovat, můžete jim věřit a spoléhat na ně, nikdy v životě Vás nezradí!

V neděli jsme časně vstali a vydali se opět do areálu Nitranského výstaviště, abychom se zúčastnili speciální klubové výstavy slovenského Retriever klubu. Opět jsme byli přihlášeni ve třídě mladých. Posuzovala paní rozhodčí z Rakouska jménem Sigrid Holzer. Tuhle rozhodčí jsme už jednou měli, proto jsem už předem měla tušení, jakým směrem bude posuzování probíhat. Získali jsme výbornou bez pořadí i přesto, že se Robbie předváděl nádherně, snad ještě lépe než v sobotu. Posudek má o třech řádcích, samá chvála. 

Domů jsme se vrátili okolo 22 hodiny večerní, po nádherné projížďce po Slovensku železniční dopravou. Opravdu jsme si ten víkend s Robbiem ohromně užili. 

 

                                                         Congratulations, Scott !!!

                                         MCH Paudell Pure Passion Scott + Cathy

Vynikající zprávy z Francie !!! Na "French Championship show 03 in Strasbourg" Scott opět prokázal své kvality, když získal CACIBa, BOBa a dokonce BIGa 2 !!! Ani Scottovi potomci se na této výstavě neztratili. Šest Scottových potomků se na této výstavě umístilo jako výborní v pořadí, z toho dva dokonce získali titul! 

Tímto Scottovi i jeho úspěšným dcerám a synům všichni srdečně blahopřejeme a přejeme do budoucna mnoho takových výborných úspěchů! Jak je vidět, kvalitní krev se skutečně neztratí a výborný původ se nezapře!!! 

Z České republiky tatínka našich úžasných štěňátek zdraví manželka - maminka Aura, vnuk Robbie a devět malých zlatých srdíček! 

                                Již brzy přineseme nové fotečky našich zlatých andílků a profily jejich povah ... 

 

                                                       IHA TULLN (A)

                                                              Trošku hektický den ...

Dne 8.11. 2003 jsem se s Robbiem zúčastnila podruhé rakouské výstavy. Tentokráte nás posuzovala rozhodčí z Dánska, jménem Marianne Holm-Hansen (zasvěcení znají její chov Tallygold). Možná jsem si od celého dne slibovala mnohem více ... 

Začněme ale popořádku. Z Brna jsme vyjeli ještě s dobrým předstihem. Sice jsme čekali, naprosto zbytečně ve frontě na rakouských hranicích asi 20 minut, ale i tak jsme ještě měli moře času. Včas jsme dorazili do Tullnu, a zde bohužel začaly štrapace. Nejprve nás zmátlo velice nevhodně udělané značení. Jedna veliká cedule na kruhovém objezdu a pak už po cestě absolutně nic, to opravdu nebylo tím nejšťastnějším nápadem organizátorů tak velké výstavy. Druhý ukazatel byl až těsně před výstavištěm. Tímto nepříliš zřetelným značením nás organizátoři nepříjemně překvapili. Ale tím útrapy dnešního dne nekončily, naopak, právě začínaly! Přijeli jsme v 9 hodin a už bylo téměř nemožné najít alespoň jedno parkovací místo. Nakonec se nám to povedlo, i když to zabralo další cenný čas. Další nepříjemné překvapení nás čekalo v hale, kde jsme vystavovali. Snad nikdy v životě jsem nezažila tak příšernou organizaci, co se týče prostoru v hale! "Provoz" návštěvníků i vystavovatelů na mnoha místech váznul. V mnoha místech vznikaly neuvěřitelné tlačenice a "zácpy". Drahocenné místo zabíralo spousta stánkařů. Lidé se mačkali jeden přes druhého, šlapali po sobě a šlapali i po psech. Bohužel jsme nesehnali právě to nejlepší místo, takže i přes nás se valily masy lidí. Podobnou situaci jsme zažili snad jen v březnové Ostravě. Nicméně tam aspoň ta hala nebyla tolik zadýchaná a zakouřená. Aby smůly nebylo málo, tak sotva, co jsem uhradila výstavní poplatek, a co jsem se pracně i s Francouzem drala mezi ty masy lidí k našemu kruhu, jsem s úděsem zjistila, že naše třída už je v kruhu. Myslela jsem, že máme čas, že před námi ještě budou 2 třídy - dorost a mladých. Bohužel, tyto dvě třídy měla na starosti rozhodčí z A, která posuzovala ve vedlejším kruhu. Takže jsem ihned s Robbiem letěla do kruhu bez jakékoli předchozí úpravy. Jako na potvoru jsme byli samozřejmě první na řadě. 

Nebudu vás napínat, dostali jsme výbornou, ale do konečného pořadí jsme nezasáhli. Pes, co vyhrál v naší třídě, se mi moc líbil. Bohužel jsme nedostali katalogy, takže jsem si nemohla zapisovat výsledky, tudíž neznám jeho ani další jména. V naší třídě bylo celkem 10 psů, což je na mezitřídu docela vysoký počet. Vezmu-li to globálně, posuzování paní rozhodčí nebylo nejhorší, ale popravdě jsem očekávala něco lepšího. Inu, každý má ten svůj typ. 

O tom, kdo vyhrál CACIBy a BOBa bohužel nemám přehled, protože posuzování fen probíhalo ve vedlejším kruhu a prorvat se tam, to byl nadlidský výkon. Navíc jsem stejně neměla ten katalog. U psů rovněž také nevím, protože jsme odjeli poměrně brzy. Už se mi prostě nechtělo tvrdnout v zakouřené, zadýchané, přecpané hale. Organizace skutečně hodně zklamala. Prý je tím Tulln typický. To já nevím, byla jsem tam poprvé, ale nadšená z něj tedy nejsem! 

                          

                                                    Klubová výstava KCHLS

Dne 25.10. 2003 jsem se s Robbiem zúčastnila klubové výstavy KCHLS v Českých Budějovicích.

Tento den byl velmi chladný, ba přímo ledový, proto jsem jako vystavovatel uvítala, že kruhy byly umístěny vevnitř v pavilonech. Jistě má radost nebyla ojedinělá. 

Nevím proč, prostě jsem Robbieho přihlásila ještě do třídy mladých, ačkoliv už měl 15 měsíců a tudíž mohl už jít do mezitřídy. Ono je rozdíl vystavovat psa ve třídě, kde jsou přihlášené dvě desítky psů a ve třídě, kde jich je pouhých 6. Ano, chápete správně. V naší třídě bylo přihlášeno 21 pejsků! Je logické, že třída mladých bývá obsazována mnohem početněji než mezitřída. I přes početně silnou konkurenci však Robbie ani tentokrát nezklamal a získal krásné ocenění - Výborný 2 !!! 

Zato já jsem byla zklamána způsobem posuzování anglického rozhodčího Mr. Roberta Lana. Už od počátku posuzování totiž bylo vidět, že tento rozhodčí má velmi v oblibě klasickou zlatou barvu. Což by samozřejmě nevadilo, kdyby ovšem rozhodčí tyto psy neupřednostňoval prostě jen pro jejich barvu i před exteriérově lepšími jedinci. Proto považuji za velký úspěch, že jsme získali alespoň krásné druhé místo! Podle jeho stylu posuzování jsem se totiž viděla až za některými dalšími zlatými psy. Přišlo mi, jako by u zlatě vybarvených jedinců více toleroval některé jejich exteriérové nedostatky než u jedinců krémových. Zlatá barva je krásná, mně se také líbí, ale i krémoví Goldeni jsou nádherní, pokud jsou kvalitní svým exteriérem - osobně upřednostňuji hodnocení jedince podle jeho typu, nikoliv podle jeho barvy (samozřejmě, pokud samotná barva není z hlediska standardu rovnou vylučující). Jak je vidět, ani anglický rozhodčí a zároveň chovatel vašeho plemene není zárukou čistého, kvalitního posuzování. 

Takže jsme si zopakovali KV RK CZ v Telči - opět klubovka, opět třída mladých, opět početně silná konkurence, opět anglický rozhodčí, opět  krásné druhé místo, opět medaile. Nezbývá než popřát úspěšným jedincům k ocenění, která získali. Ze srdce to přeji těm, kteří to získali čistě, jen díky skutečně kvalitnímu exteriéru svých psů a nikoliv díky známostem.

                                                        Kompletní výsledky uvidíte na www.retriver.cz.

                                                        

                                                            2 x CACIB Budapešť

Ve dnech 11.-12.10. 2003 se konaly dvě mezinárodní výstavy v Budapešti. Původně jsem chtěla jet do Českých Budějovic (byla jsem tam mimochodem také přihlášená a byla bych jela, kdyby osud nerozhodl jinak). Protože Robbie získal v Kecskemétu svůj první HPJ, rozhodla jsem se zkusit naše štěstí opět v Maďarsku. Bohužel jsem se opět utvrdila v tom, že člověk může mít sebekrásnějšího psa, ale když nemá ty správné známosti, tak zkrátka nemá šanci. Nebudu teď komentovat velice nekorektní a sobecké chování některých chovatelů, kteří se snaží "kamarádit" s rozhodčími s cílem zvítězit. Takové nečestné a vtíravé chování tu bylo vždy a vždy tu bude a je jen důkazem slaboduchosti takových lidí, kteří exteriéru svých psů nevěří natolik, že se každého rozhodčího snaží "ukecat". 

V sobotu i v neděli vyhrál v naší třídě ten stejný pes (mimochodem byl jedním z těch, které jsme porazili v Kecskemétu). V sobotu posuzoval rozhodčí z Portugalska jménem Luis Manuel Calado Catalan. Tento den jsme se umístili jako čtvrtí výborní ze 7 psů. Bylo to docela překvapení, protože mým osobním názorem je, že Robbie měl na vítězství. Jenže to bychom museli mít štěstí na dobrého rozhodčího. Opravdu se neztotožňuji s posuzováním rozhodčího, kterému nevadí kulhající psi! Ano, neuvěřitelné množství Goldenů kulhalo, ale to nebránilo panu rozhodčímu oceňovat je pořadím nebo dokonce tituly. To byla opravdu smutná podívaná!

V neděli jsme byli oceněni jako výborní 2 (z 5 psů). Podle propozic posuzovala paní Eeva Rautala z Finska. Důležitý byl její způsob jejího posuzování, který byl nesrovnatelný se stylem pana rozhodčího z Portugalska. Paní rozhodčí nemilosrdně vylučovala kulhající psy. Byla zaměřená především na pohyb, a bylo to skutečně znát. Zajímavé ovšem v této souvislosti bylo, že ačkoliv pohyb zadních noh přímo souvisí s mechanikou pohybu, nehleděla paní rozhodčí velkou měrou na zadní úhlení. To mě skutečně překvapilo. Je až s podivem, kolik rozhodčích zadává tituly psům se strmějším zadním úhlením. Zřejmě to není slabostí jen českých rozhodčích. A znovu se vracím ke známé pravdě - přední úhlení se prací dá dodělat, ale zadní úhlení se už moc spravit nedá ... 

Poznámka: Robbie byl v tento den oceněn nejvýše ze všech vystavovaných Goldenů v majetku českých chovatelů a vystavovatelů. Blahopřejeme!

Co dodat na závěr? Na těchto dvou příkladech lze jednoznačně poznat, jak moc mohou být výstavy nespravedlivé. Blahopřeji všem úspěšným vystavovatelům těch psů, kteří na tituly skutečně měli. Já bych si psa na krytí v Budapešti rozhodně nevybrala. Možná jsem moc náročná, ale prostě se mi nechce do svého chovu zavlékat nemocné klouby - ať už jde o kyčle nebo o lokty. 

                                         

                                                                CAC Rybnik

Dne 5.10. 2003 jsem se s Robbiem poprvé účastnila výstavy v Polsku. Byla to výstava národní a bohužel splnila všechna má nejhorší očekávání - od špatné organizace až po, dle mého názoru, nepříliš kvalitní - rychlé posuzování. Ani počasí nám nepřálo. Celý den vydatně pršelo a velmi chladně foukalo, takže jsem to odnesla zdravím. Špatné počasí Robbiemu nevadilo, protože jako každý správný retrívr i on miluje vodu. V naší třídě mladých jsme byli pouze tři a jak už to v nespravedlivém světě výstav chodí, skončili jsme jako třetí výborní. Člověka by to ani nemrzelo, kdyby nevěděl, že vyhrál ten nejméně kvalitní pes a že pořadí bylo vlastně převrácené. Ano, samozřejmě, každý má na exteriér jiný názor a nemůžu vyčítat polské rozhodčí, že se jí líbí strmé zadní úhlení. To my holt prostě nemáme a tak jsme skončili až třetí. Škoda. Pes na druhém místě se mi zdál lepší, než vítězný pes majitele z Polska. Jenže to už jsme opět u toho, co opakuji pořád dokola - jak je názor každého subjektivní a tím pádem nemůže být nikdy žádná výstava na 100 % spravedlivá. Nakonec to tedy dopadlo tak, jak jsem očekávala. Polsko mě tedy zklamalo - no vlastně nezklamalo, čekala jsem takovou úroveň. Velmi mě mrzí hlavně to, že paní rozhodčí, která před Goldeny ještě posuzovala kokry - a to, zdůrazňuji, že velmi důkladně, nakonec Goldeny poněkud odbyla. Mám posudek na dvou řádcích a dozvěděla jsem se věci, které už dávno vím a také věci, které mě nepřekvapily. Ano, každá zkušenost je dobrá. I ta horší. Pak si člověk stále více váží rozhodčích, kteří jsou nezaujatí a tomu svému plemeni skutečně rozumí! 

                

                                        Vrh "A" GOLDY FOREVER je na světě !!!                                 

Dne 21.9. 2003 se stala velice nejkrásnější událost roku - naší fence Auře se narodilo 9 toužebně očekávaných miminek !!! K naší velké radosti se jedná o zdravý, velmi vyrovnaný a vitální vrh !!! Všechna miminka jsou zdravá a velice životaschopná !!! Máme 5 holčiček a 4 kluky !!! Porodní váha miminek dosahovala ve většině případů okolo krásného půl kila !!! r

Srdečně blahopřejeme naší hrdé a pyšné mamince k takovým nádherným dětem !!! Aura se o své děti moc obětavě a svědomitě stará, je to výborná matka !!! 

Celá rodina přeje těmto rozkošným, milovaným pupinkům, aby vyrostli ve zdravé a nádherné, vysoce kvalitní psy a staly se přínosem do českého chovu zlatých retrívrů !!! Kéž pro naše "áčková" miminka najdeme ty nejlepší možné majitele, kteří budou svá zlatíčka opravdově milovat a umožní jim krásný, šťastný, dlouhý a spokojený život !!! 

                                                     Vrh "A" GOLDY FOREVER           

                                                          Více o vrhu "A" GOLDY FOREVER se dozvíte zde.

Pokud máte zájem o některé z miminek a myslíte si, že jim poskytnete ten nejlepší domov, kontaktujte mne, prosím, e-mailem nebo telefonicky: +420723 558 670. 

                           

                                                                    NVP Brno (CZ)

Dne 20.9. 2003 se konala národní výstava psů v Brně, na které jsme samozřejmě nemohli chybět!! Bylo přihlášeno celkem 35 psů (samců) plemene GR, přičemž v naší třídě - v mladých - jich bylo přihlášeno 12. Robbie získal ocenění výborný bez pořadí. Připadá mi, že na českých výstavách už začíná být zvykem, že se Robbie umísťuje bez pořadí už se tak stalo podruhé), narozdíl od výstav v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko). Zajímavé je, že se Robbie zatím vždy od zahraničních rozhodčích umístil jako výborný s pořadím, případně získal titul. Svědčí to o tom, že čeští rozhodčí mají na plemeno zřejmě malinko odlišný pohled než rozhodčí zvenčí. Nicméně je pravdou, že se Robbie klasicky lépe předvádí "venku", čili za hranicemi, než "doma", čili v CZ. Zajímavé, že by věděl, proč to dělá? Tak tomu bylo i dnes, kdy byl Robbie z výstavy tak otrávený, že ani pořádně nechtěl stát. To se samozřejmě zákonitě podepsalo na konečném výsledku. Nicméně běhal pěkně a v bitvě o pořadí stál rovněž moc hezky. Ovšem správně se rozehřál až v té chvíli, kdy jsme "byli vyhozeni" s "pouhou" výbornou. To se ke mně začal radostně lísat, jakpak to, že už z toho ošklivého kruhu jdeme konečně pryč - snad ho to zrovna začalo bavit v tu chvíli, kdy jsme skončili! Takže jsme opustili kruh a já si do výstavního archívu nafotila několik fotek vítězů NVP Brno - na některé z nich se můžete podívat i vy. 

                                               Psi - třída mladých - jedinci oceněni známkou výborná v pořadí. 

                            Boj o BOB: zleva CAJC pes a CAJC fena, NV fena a NV pes

Tato výstava byla další zajímavou zkušeností, která mi jen potvrdila to, co jsem očekávala. Ano, Robbie sice momentálně nebyl ve špičkové kondici, ale stále se zabývám otázkou, kdo je hodnotnější - jestli pes, který sice je momentálně v kondici, ale má nějakou exteriérovou chybičku (např. strmé zadní úhlení, křivé přední nohy apod.), nebo pes, který momentálně není v super kondici, ale jinak nemá žádné takové vady? Odpověďí na tuto otázku je subjektivní názor každého z nás. 

                                

                                                  MVP Kecskemet (Hu)

                                                         >> Výročí <<

Dne 13.9. 2003 jsme s Robbiem vyrazili dobývat Maďarsko. Tento den je pro nás navíc velice významný, protože přesně před rokem jsme si našeho malého Francouzka přijeli vybrat do Francie. Tento den nemohl dopadnout lépe než dopadl ... Robbie se holandské rozhodčí zalíbil a získal první místo v mladých - svůj první titul z Maďarska, HPJ, kterým se náš Francouz stal čekatelem juniorského šampionátu krásy Maďarska. Zvítězil v konkurenci dalších pěti psů. Naše vítězství je o to cennější, že se ve všech případech jednalo o psy ze zahraničních chovů. Robbie, nezbývá Ti, než poblahopřát !!! 

                                                            Ashbury Touch the Sky - paní rozhodčí pochválila Robieho stavbu těla: "Výborný pes, božská hlava, ... krk, dobrá horní linie, vzadu velice dobře zaúlhlen, na svůj věk velmi dobře osvalen, výborný pohyb, dobré proporce"

Z posudku: "Excellent dog, masculine head, good reach of neck, good topline, very good behind angulated, well bodied for the age, excellent movement, good proporcions."

Posuzovala nás holandská rozhodčí jménem Anne Liland, mimochodem chovatelka labradorů. Nezbylo mi než litovat toho, že jsme nezůstali do neděle na klubovou výstavu maďarského retriever klubu, kde posuzoval rozhodčí ze Švédska - dlouholetý chovatel Goldenů. Ráda bych totiž znala jeho názor na našeho Francouze. Co se dá dělat, to je osud !!! 

                        

                                                                    OVVR Lázně Bělohrad

                                                    >> Robbie je pašááák !!! << 

Ve dnech 4.-7.9. 2003 jsme se s Robbiem účastnili výcvikového tábora, který pořádal Retriever klub CZ v obci Lázně Bělohrad (V Čechy) pod vedením Mgr. Martiny Fialové. Tábora se účastnilo opravdu velké množství pejsků (kolem 20), z toho početně nejsilněji zastoupeni byli Goldeni, překvapivě méně bylo labradorů. OVVR se účastnilo celkem 24 psů, z toho 2 flati a jeden chesapeake bay retriever. 

Ve čtvrtek v poledne bylo oficiální zahájení tábora. V tento den se už začalo cvičit, a to konkrétně povaha, aport z vody i v terénu, chůze na vodítku i na volno a chování po výstřelu. V pátek se výcvik opakoval s tím rozdílem, že se dělal i nos. V sobotu bylo volno před zkouškami a kdo chtěl, mohl navštívit mezinárodní výstavu psů v Mladé Boleslavi, která se konala asi 40 km od Lázní Bělohrad. Mnoho účastníků tábora toho také využilo a výstavy se se svými pejsky zúčastnili.

V neděli nastal den D. Zkoušek se účastnilo celkem 24 retrívrů, z toho 2 neuspěli, a sice dva Goldeni - fenky. Jedna fenka získala 0 z kontaktu s vůdcem a druhá 0 z aportu v terénu. Jinak všech 22 retrívrů OVVR udělalo s poměrně vysokým ohodnocením. Většina retrieverů obstála na výbornou - v 1. ceně !! A dokonce 5 retrieverů získalo plný počet bodů (2 labradoři a 3 Goldeni), přesto, že posuzování rozhodčích bylo, dle mého názoru, přísné a spravedlivé. A jak to vlastně dopadlo?? 

Vítězem zkoušek se stal LR Eternal Treasure Tankaram, stříbrný byl LR Diamond of Tankaram a nádherné třetí místo získal náš GR Ashbury Touch the Sky, který byl o tři měsíce starší než dva vítězní labradoři. 

Na vítěze čekaly hodnotné ceny v podobě vysoce kvalitního krmiva, medailí a kvalitních výcvikových pomůcek (dummy, spec. vodítek). Ovšem nikdo z účastníků zkoušek neodešel s prázdnou, každý získal něco na památku. Když pominu věcné upomínky, nemůžu se zbavit pocitu, že tenhle tábor dal mnohým účastníkům mnohem více, než kdo mohl předem očekávat. Sešla se zde parta zapálených lidí, kterým šlo - protože do žádného člověka nevidím úplně na dno, troufám si říct, ve většině případů - ne o peníze, ale o psy. Mgr. Martina Fialová náš tábor vedla skutečně výborně a svůj dík si zaslouží i další, kteří měli svými cennými zkušenostmi nemalou zásluhu na úspěchu tolika retrívrů - a sice vrchní rozhodčí MVDr. Josef Nosek, pan rozhodčí Josef Stránský a rovněž paní rozhodčí Mgr. Martina Fialová. Nemohu ovšem upomenout poděkování zásluhám paní MVDr. Evě Čerešňákové, která byla vždy ochotna přispět radou i činem (např. při ošetření fenky GR, která měla škaredý hnisavý zánět na krku). Tábor se, dle mého mínění, opravdu povedl a moc se těším, až se budeme účastnit dalšího takového výcvikového soustředění. Nejspíš v trochu jiné sestavě, přesto věřím, že se opět sejdou prima lidé s chutí své retrívry něčemu naučit a především s opravdovým vztahem a ne jen falešnou přetvářkou. 

Byla jsem velice šťastná a pyšná na výkony svého psa, který předvedl, že i exteriérově kvalitní pes může a má špičkové lovecké vlohy. A to je přesně to, čeho chci v chovu Goldenů dosáhnout - usiluji o opravdovou kvalitu, nejen zdravím a exteriérem, ale i typickou povahu s vynikajícími loveckými vlastnostmi !! Robbie, blahopřeji Ti !!! Jen tak dál, můj Francouzi !!! Spolu se dotkneme nebes !!! 

                                           Zprava: Vítěz OVVR Eternal Treasure Tankaram, stříbrný Diamond of Tankaram a bronzový Ashbury Touch the Sky

                           

                                                                  MVP Mladá Boleslav

Dne 6.9. 2003 jsem se s Robbiem účastnila MVP v Mladé Boleslavi. Výstavy v Mladé Boleslavi jsme se účastnili vůbec poprvé, takže jsem byla velmi zvědava na její organizaci. Byla jsem mile překvapena pěkným areálem a docela prostornými kruhy. V naší třídě bylo vystaveno 9 mladých pejsků, my jsme získali pěkné 3. místo - stejně jako ve Švýcarsku jsme byli výborní třetí. Pan rozhodčí -  Petr Studeník (CZ) -  Robbieho ohodnotil jako ušlechtilého psa bez vady, nicméně zrovna nebyl v ideální výstavní kondici. Holt musíme přibrat minimálně těch 5 kilo, aby byl z Robbieho pořádný chlapák !!! :o))BOBa vyhrál nádherný Cheek to Cheek Space Jam (Delindas Chateau de Coutet x Siatham Roxelana) z francouského chovu, který byl podobného typu jako můj Francouz - byl to spíše nižší, výborně stavěný pes s vynikajícím úhlením, s jemnější, krásnou samčí hlavou a velice kvalitní srstí, momentálně ve slušné kondici. Pes se opravdu krásně předváděl a velice elegantně běhal. Myslím, že si vítězství rozhodně zasloužil !!! 

BOB Cheek to Cheek Space Jam CAJC pes - Bodie od Jakuba Krčína a CACIB fena - JCH Brenda of Dream Team V2, R.CAC, nakonec R.CACIB Argo z Brdských luk a CAC, CACIB, BOB Cheek to Cheek Space Jam         

                                                Psi - třída pracovní: V3 Fabio Golden Erinor, V4 Artuš od Dívčího skoku                          

  

              Retriever - Show aneb Klubová výstava retrívrů ve Švýcarsku

                                  >> Dva velké úspěchy najednou !!! <

Dne 24.8. 2003 jsme se - já a Francouz - zúčastnili klubové výstavy Švýcarského Retriever clubu. Když jsme časně ráno dorazili na místo výstavy - na rozlehlé fotbalové hřiště, hned vedle železniční dráhy - ještě jsem vůbec netušila, jaký perný a náročný, ale přitom krásný den nás čeká. Goldenů bylo přihlášeno celkem 73, a zkušená rozhodčí, dlouholetá chovatelka zlatých retrieverů ze země původu (pro neznalce z GB), Mrs. Lynne Hennessy (Ritzilyn Goldens) měla být zárukou kvalitního posuzování.

Začněme ale od začátku. Slunce začalo pražit už od rána, nicméně jsme měli štěstí. Posuzování u našeho kruhu začalo už v 9 hodin a před námi byl pouze 1 dorostenec. V naší třídě mladých bylo vystaveno celkem 6 psů. Velmi jsem byla zvědavá na jednoho mladého psa z Ashbury, který s námi měl být ve třídě, ale nakonec nedorazil. Byla jsem velmi zvědavá, kdo se v naší třídě dostane do pořadí. Robbie se předváděl opravdu moc pěkně, bylo na něm vidět, že ho to baví a měla jsem pocit, že nás rozhodčí hodně pozorovala. Robbie stál opravdu v nádherném volném postoji a krásně běhal. V naší třídě mě zaujal jeden pes, a sice Instant Attraction (MCH Paudell Pure Passion x Kapplandet´s Artic-Rose), který se podobal svému otci až na strmější zadní úhlení. Tento pes nakonec zvítězil v naší třídě a myslím, že zaslouženě. I přes to, že byl strmějšího zadního úhlení něž Robbie, měl více srsti a byl masitější. Náš Francouz je v tomto období strašná vyžle, poněvadž hodně zhubl od té doby, co Aura hárala. Nicméně pes, co nakonec skončil na druhém místě, také nebyl nejhorší, ale pravda je, že byl také strmější vzadu. Nicméně měl více srsti a byl opět masitější, a to je to, na co se paní rozhodčí hodně dívala. Je to na jednu stranu pochopitelné, protože na výstavě se hodnotí momentální kondice psa kromě exteriérových kvalit, nicméně je sporné, co je lepší - zda dát psa, sice v kondici, ale s viditelnou vadou v exteriéru na přednější místo, než psa, který sice momentálně není ve 100 % kondici, ale zase nemá žádnou takovou vadu?   

             Třída mladých - V3 Ashbury Touch the Sky V1, vítěz třídy mladých Instanct Attraction

CH Dream Max Golden Angels of Oberach BIS Junior - fena GR Don´t Worry Be Happy mě oslnila svou krásou BOB Double Willow Luna Rossa mě svým exteriérem příliš neoslnila

Psi, třída šampionů - radost pohledět !!! Zleva: Storm of High Hopes, Dream Max Golden Angels of Oberach, Dreamylake Yachaster

Každopádně jsem přesvědčena o tom, že kdyby byl Robbie v plné srsti a měl by minimálně o 5 kilo víc, měl by vítězství v kapse. Pokud by tedy rozhodčí byla objektivní a nebylo to o známostech. Každopádně pravdou zůstává, že se Robbie předváděl krásně, nádherně mi stál, a to i přes to, že jeden pes po něm v kruhu několikrát vyjížděl s vrčením (pokud si to dobře vybavuji, byl to zrovna ten, co skončil jako V2). Ale my si takových dominantních lumpíků nevšímáme a jsme šťastní, že máme krásné třetí místo na tak prestižní výstavě od velmi přísné anglické rozhodčí !! 

Dále jsem se snažila pozorně sledovat posuzování agličanky a dělala jsem si poznámky u posuzovaných psů. Musím přiznat, že paní rozhodčí posuzovala dost dobře, v mnohém jsem s ní byla za jedno, ale opět ne ve všem. Především u psů jsem viděla nádherné kousky, líbili se mi všichni tři psi ve třídě šampionů. Byli to skutečně pěkní Goldeni - ne moc vytáhlí a žádné slabé kostry, jako bývá zvykem u nás v Česku, ale naopak - byli mohutní, spíše nižší, podsadití, s krásným předním i zadním úhlením, s velmi bohatou srstí a nááádherným pohybem. Byla opravdu krása sledovat skutečně kvalitní psy - nejen šampiony. I ve třídě otevřené se mi někteří psi líbili. Otevřenou třídu nakonec vyhrál překrásný pes, který - dle mého vkusu - měl na vítěze plemene. Jmenuje se Ashbury Ray of Hope (MCH Paudell Pure Passion x Ashbury Oh Pretty Girl) a líbil se mi opravdu moc, a to ne z toho důvodu, že mám také psa z Ashbury, ale kvůli tomu, že byl opravdu moc, moc krásný. Jeho majitelka ho rovněž předváděla moc pěkně ve volném postoji. Že by volné postoje byly specialitou Scottových potomků? Když zhodnotím kvalitu psů celkově, opravdu byla o několik řádů vyšší než u nás, proto se domnívám, že někteří z našich českých šampionů by u této rozhodčí asi příliš neuspěli. Ovšem většina psů na prvních stupních pocházela z anglické krve.     

Po posouzení psů, když byla přestávka na oběd, jsem vzala Robbieho k blízké řece, která nás uchvátila svou křišťálově čistou vodou (no hlavně mně, Robbiemu se líbí jakákoliv voda), která by se snad dala na místě i pít !! Řeka s nepříliš silným proudem byla opravdu nebesky čistá, její břehy a dno tvořili větší i menší oblázky. Tato řeka byla opravdovým potěšením a vítaným osvěžením pro mnoho retrívrů. Můj Francouzek byl tak šťastný, že by ve vodě strávil klidně celý den, jenže to bohužel nešlo. Měla jsem totiž v plánu ještě něco. Jednak sledovat kvalitu předváděných fen po polední přestávce, a především nechat vyšetřit našemu Francouzkovi oči. Po dobu výstavy totiž bylo možné vyšetřit retrívrům oči a to jsem si od švýcarského odborníka nemohla nechat ujít !!! Výsledek nás velmi potěšil.                 

                                                      Tout est bon, Robbieho oči jsou negativní !!! 

                                    Ashbury Touch the Sky

Po obědě začalo posuzování fen. V mladých vyhrála krásná fenka ve skvělé kondici z italského chovu jménem Don´t Worry Be Happy (Beeangee Jumping Jack Flash x A Purple Rain). Třídu pracovní ze dvou fen vyhrála Double Willow Luna Rossa (Royal Crest Gold-n Oakshogun x Tessy Standing on Double Willow) majitelky z Itálie, která nakonec zvítězila jako gundog plemene a dokonce vyhrála i v plemeni. Pro mě osobně to bylo překvapení, protože tato fenka sice nebyla špatná, nicméně byla spíše pracovnějšího typu a při tak silné konkurenci se mezí vítězi tříd našli dle mého názoru i mnohem kvalitnější soupeři. Tak například náádherná fena z otevřené třídy jménem Ashbury Real Pleasure (MCH Paudell Pure Passion x Ashbury Oh Pretty Girl), mimochodem sestra úspěšného psa Ashbury Ray of Hope, která všechny ohromila svou silnou kostrou, super tělesnou stavbou - krásným předním i zadním úhlením a bohatým osrstěním i náádherným pohybem. Na první pohled to byla fenka bez chyby. Proto mě opravdu nemile překvapilo, koho nakonec rozhodčí nechala zvítězit. Jsem přesvědčena o tom, že tam byli lepší a myslím, že to viděli i ostatní chovatelé a že to moc dobře věděla i sama rozhodčí. Jak je vidět, bohužel i mezi zahraničními posuzovateli nejsou známosti a úplatnost žádnou výjimkou!!! 

Kdybych měla celkově zhodnotit organizaci, za klad považuji opravdu prostorné kruhy i opravdu pěkné, ručně dělané kokardy, které se udělovaly jedincům v pořadí. Záporem bylo, že většina Švýcarů nebyla schopna mluvit jinak než mateřským jazykem, opravdu jen málo jich mluvilo anglicky nebo francouzsky, a když už něco trochu uměli kromě té své taliánštiny, tak to byla němčina. Posuzování závěrečných soutěží se protáhlo až do pozdního odpoledne, kdy začal silně foukat vítr, spadlo několik kapek a vypadalo to, že začne bouřka, nicméně naštěstí začalo pršet až po skončení výstavy. Celkově bych tuto retrívří akci hodnotila velice kladně, protože tolik kvalitních psů pohromadě jsem neviděla od té doby, co jsem byla na návštěvě u Cathy a Gérarda ve Francii (kennel Ashbury Goldens).      

                     

                                                                                      IHA Insbruck         

Dne 23.8. 2003 jsem se s Robbiem zúčastnila další výstavy, a sice poprvé v Rakousku - IHA Insbruck. Původně nás měla posuzovat rozhodčí ze Švýcarska, takže jsem byla na způsob jejího posuzování velmi zvědavá, naneštěstí jsem se na místě dozvěděla, že se rozhodčí pro zlaté retrívry změnila - nakonec nás a další plemena retrívrů mimo labradory posuzovala rozhodčí z Rakouska, jménem Sigrid Holzer, která prý sama Goldeny chová. Zda to byla změna k lepšímu nebo horšímu nemohu vědět, protože neznám způsob posuzování nám původně určené rozhodčí. Nicméně snažila jsem se pozorně sledovat posuzování rakouské rozhodčí a párkrát jsem byla velmi nemile překvapena jejím vkusem. Párkrát říkám proto, že neměla zase tak špatné oko, nicméně když zhodnotím její celkové posuzování, několik podivných úletů tam bylo. Bohužel se to zrovna dotklo naší třídy. Což o to, vítězný pes nebyl špatný, byl ve výborné kondici, ale co se u Goldenů bohužel často vyskytuje je vybočení předloktí předních končetin, a u tohoto psa jsem zpozorovala tuto nežádoucí exteriérovou vadu. Pes oceněný známkou V2, to bylo ještě větší překvapení! Šlo totiž o psa samičí konstituce, lehčí kostry, jemnějšího, spíše fenčího výrazu a taktéž strmějšího úhlení zadních končetin. Navíc tento pes neměl příliš elegantní pohyb, z části si za to mohla vystavovatelka sama, protože se mi tento mladý pes zdál nepříliš zkušený výstav a nepříliš znalý pohybu v kruhu. Pes oceněný jako V3 mi hlavou i výrazem také připomínal fenku, navíc měl rovněž horší zadní úhlení. No a výborní 4, tak jsme dopadli my - tedy já a Robbie, který se konečně začal moc pěkně v kruhu předvádět. Jsem moc šťastná, že ho výstavy začínají bavit !! Naším cílem není sbírat za každou cenu veškeré tituly, jde nám o to zúčastnit se a přiučit se zase něco nového. Nejde přece o vítězství, jde o různé životní pohledy jednotlivých rozhodčích, jde o nové zkušenosti !

Na můj vkus rozhodčí udělala ještě několik chyb i chybiček ve svém dalším posuzováním, někdy mi přišlo, že se jí u psů líbí spíše jemnější, samičí vzhled, ale pravdou je, že pes, co nakonec získal BOBa, byl opravdu nádherný - typický představitel plemene. Spencheal Ziggystar (MCH Paudell Pure Passion x Ritzilyn Chelsea Blue) se velice podobal svému otci - kvalitním exteriérem, milou povahou i způsobem předvedení. Z fen se mi celkem zalíbila šampionka Egös Golden Loch Loyne (Tallygold Glendronach x Legendary of Glen Sheallag), která měla silnou kostru a pěknou hlavu (na můj vkus) a nakonec získala CACIB. Další pěknou fenkou byla Ashbury Sweet Dream (MCH Paudell Pure Passion x ICH Ashbury Lovely Lisane), která získala ocenění ve třídě otevřené - CACA. Velmi milou podívanou byla 10 - ti letá veteránka jménem Cleopatra von Baldersheim, dcera legendy jménem Standfast Angus a fenky Lady Brenda von der Beerse Hoeve. Tato fenka měla moc milou povahu, bylo vidět, že ji předvádění moc baví. Vytkla bych jí ovšem opět zakřivený postoj předloktí předních noh. 

Shrnuto, podtrženo - pěkní psi i pěkné fenky se tu našly, ale bylo jich poměrně málo. Celkově bylo přihlášeno jen 16 psů a 27 fen, čili dohromady 43 představitelů plemene zlatý retrívr. Vítěz plemene, Spencheal Ziggystar, se dostal do užšího výběru o BIGa, ale ten si nakonec odnesl překrásný mohutný labrador CH Vitality of Tankaram majitelky Mgr. Martiny Fialové z Česka (CHS Royal Standard). Slyšet melodii české hymny na rakouské výstavě byla opravdu balada pro české uši. 

    

                                                 SUPER ZPRÁVA - Aura bude maminkou !!!

Dne 18.8. 2003 jsme prožili další nááádherný den !!! Dnes se totiž na ultrazvuku potvrdilo, že Auřinka bude maminkou !!! Jsem nepopsatelně šťastná, cítím se jako budoucí babička !!! Pokud máte zájem získat štěňátko po Scottovi a Auře, kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky - mobil +42723 559 215

                        Kontaktujte nás zavčas, štěňátka po tak kvalitním psovi se v Česku nerodí každý den !!! 

Pro všechny zájemce je zde také speciální nabídka štěňátek - odkaz Goldy Forever puppies. Zde se dozvíte mnoho dalších informací o rodičích i dalších předcích štěňátek. 

                                Adora z Tvaroženských hájů - naše budoucí mamina Paudell Pure Passion - WW 01, 2 x EW, Trialer, MCH, ICH - tatínek našeho prvního vrhu

 

                                                            2 x MVP Bratislava - Bravo, Robbie !!!

 Dne 17.8. 2003 jsme opět zavítali za hranice našeho státu, abychom podruhé za jediný víkend ukázali v Bratislavě svoje krásná zlatíčka. Opět jsem vystavovala jen Robbieho, z důvodů uvedených níže. Tentokrát byla v otevřené třídě jen jediná fena!! K organizaci: Díky bohu už jsme v sobotu vše vyřídili a nebylo třeba jít znovu do nekonečné fronty (žádná už také nebyla). Počet Goldenů se velmi snížil, bylo jich přihlášeno pouhých 41 !!! Takže opět žádná konkurence a v nižší kvantitě se i tak dost těžko hledala kvalita. Tentokráte nás posuzovala rozhodčí ze Slovinska - Mrs. Barbara Krumpak

Osobní postřehy: Podobně jako pan rozhodčí z Belgie v sobotu byla i paní Krumpak hodně mírná a nezadala jedinou dobrou. Psů oceněných velmi dobrou bylo rovněž minimum. Myslím, že se snažila na každém najít to nejlepší a podle toho hodnotila. Velmi se mi zamlouval její velmi milý a citlivý přístup ke každému z vystavovaných jedinců. Snažila jsem se pozorně sledovat její posuzování a musím přiznat, že v mnohém posouzení jsem s ní souhlasila. Samozřejmě ne ve všem, nikdo se nikdy nemůže na 100% trefit do vkusu toho druhého.V naší třídě mladých byli vystaveni pouze 4 mladí pejsci. Jistě se už ptáte, jak dopadl náš mladý Francouz. No výborně ... Robbie se stal čekatelem Juniorchampiona Slovenska !!! 

                                                    Máme prvního CAJCe !!! Robbie, blahopřejeme !!!

                                                Ashbury Touch the Sky - foto ve věku 1 roku // 12 months old

    

Dne 16.8. 2003 jsme se zúčastnili MVP Bratislava pouze s naším Francouzem (Aura zůstala doma, poněvadž je březí, ovšem je to škoda, protože v její třídě byly jen dvě feny, takže mohla být velice snadno v pořadí). Na druhou stranu nemá cenu riskovat zdraví štěňátek!

K organizaci: Co se týká organizace výstavy, měla bych několik námitek, především nekonečně dlouhá fronta před výstavní kanceláří v sobotu ráno (od časného rána), kde šlo vše velmi pomalu a zmateně díky neúčelnému řešení ze strany organizace, takže jsem se obávala, že se ani nestihnu dostavit do kruhu včas. Naštěstí se začalo posuzovat později a bylo před námi ještě několik jiných plemen retrieverů, takže jsme vše v pohodě nakonec stihli a ještě jsme čekali delší dobu, než přišla naše chvíle. Počet přihlášených psů našeho plemene byl úměrně k horkému letnímu počasí a době dovolených nízký ( 56 ).

Posuzoval nás Belgičan Mr. Jef Verrees

Osobní postřehy: Podle toho, co jsem viděla, výroky rozhodčího nebyly nejhorší. Ovšem přehmaty tu dle mého názoru nějaké byly a nemohla jsem se zbavit otázky, zda posuzoval zcela nestranně. Celkově myslím, že posuzoval mírně (dle mého vkusu a třeba v porovnání s Angličany na klubovce RK CZ 2003). Opravdu bylo zadáno mnoho výborných, málo védéček a ani jedna dobrá. 

A jaké ocenění získal Robbie? Z 9 vystavených psů ve třídě mladých byl oceněn jako Výborný 2. Příjemným překvapením bylo setkání s pejskem Ashbury Take a Chance (MCH Paudell Pure Passion x ICH Ashbury Lovely Lisane). Původně jsem totiž z tohoto vrhu chtěla štěňátko, ale nevyšlo na mě. Mladý pes, který už má nějaké výstavní úspěchy za sebou, skončil jako výborný 3 za námi. Blahopřejeme. 

 

                                             Očekáváme vrh "A" Goldy Forever

Aura byla dne 20.7. 2003 nakryta ve Francii špičkovým anglickým psem - Světovým vítězem 2001 a 2 x Evropským vítězem (1999 + 2002), MCH, ICH, Trialerem Paudell Pure Passion. Tento mimořádně kvalitní plemeník vynikající anglické krve je typický představitel plemene ve všech, i v těch nejpřísnějších kritériích. "Scott" slaví úspěchy po celé Evropě, a na své potomky předává ve velké míře všechny své kvality: robustní zdraví, vynikající lovecké vlohy, typickou přátelskou povahu a opravdu špičkový exteriér.

Věříme, že se spojení zdaří, a že Aura se Scottem zplodí zdravá a krásná, vysoce kvalitní štěňátka. Předpoklady tu jsou skutečně veliké !!! Scottova krev zde bohužel není zatím příliš rozšířená, protože tímto špičkovým plemeníkem byly v Česku nakryty zatím pouze dvě fenky (z těchto dvou spojení vzešlo bohužel pouze 5 štěňat), naše fenka je třetí českou nevěstou tohoto anglického elegána a věříme, že se nám tímto krytím podaří ještě více rozšířit Scottovu vysoce kvalitní krev v České republice. 

                                                                        MCH, ICH, Trialer, WW 01, EW 99 & 02 Paudell Pure Passion      

                                   

             INTERCANIS 2003: Fakta a osobní postřehy očima vystavovatelky

Dne 28.6. 2003 jsme se zúčastnili MVP Intercanis v Brně. Dopadli jsme doslova a do písmeně výborně, protože oba naši Goldeni byli takto oceněni. Fenky posuzoval MVDr. Josef Nosek, pejsky Ing. František Korda. 

K organizaci: Kdybych měla celkově zhodnotit organizaci výstavy, rozdělila bych ji na dva protikladné póly - jako klad hodnotím velice pěkně a dle mého názoru vkusně udělané katalogy a diplomy. Pozornosti pro každého přihlášeného psa v podobě vzorků krmiv a dokonce i možnost vyzkoušení protiblešího přípravku jistě potěšily mnohé vystavovatele. Bohužel tím asi všechny kladné stránky výstavy končí. 

V sobotu vystavovatele a především jejich miláčky trápilo pálivé letní slunce, které svými žhavými paprsky navíc rozpálilo asfaltovou plochu, na které byli retrívři a ještě některá jiná plemena vystavována. Goldenů bylo přihlášeno celkem 80, z toho 33 psů a 47 fen, což je poměrně nízký počet u tohoto výstavně velmi silně zastupovaného plemene na tradičně početně silně zastupovanou mezinárodní výstavu psů v Brně - Intercanis. Nicméně věřte mi, počasí nám opravdu nepřálo, bylo parno, dusno, nebylo o co stát. Psi byli z toho vedra unavení a navíc byla většina z nich vylínalá, což je v této roční době obvyklé. Goldenky byly posuzovány už od rána a také proto dříve skončily, i když jich bylo více nežli pejsků a i přes to, že pan Nosek každou fenku hodnotil důkladně. Posuzování Goldenů - psů se bohužel protáhlo až do odpoledních hodin, protože před námi ještě pan Korda posuzoval ještě ostatní plemena retrívrů - taktéž důkladně. Fenky na tom tedy byly lépe, naopak psi byli o to unavenější, protože se na řadu dostali až "po obědě".  

Z tohoto důvodu si myslím, že pro příště by bylo dobré pro celkem 31 zástupců ostatních plemen retrieverů určit ještě jednoho rozhodčího. Zbytečně by tak nestrádali vystavovatelé, a především jejich retrívři, ještě za takového parného počasí na asfaltové ploše.

Osobní postřehy: Někteří jistě očekávali, že na tuto významnou výstavu přijedou i významnější zahraniční chovatelé se svou špičkou. Bohužel, kdo čekal, že třeba najde konečně toho pravého krycího psa ze zahraničí, byl asi zklamán. Aspoň já osobně ano. Zaznamenala jsem několik psů ze slovenského chovu, byla zde přihlášena fenka z francouzského chovu, ale bohužel se zde  neobjevil nikdo, kdo by mě nějak zvlášť oslnil. Je to škoda, zvláště, když je výběr mezi krycími psy z českého chovu tak malý a - ačkoliv to někteří čeští chovatelé neradi slyší, tak musím dodat - že i nepříliš kvalitní (z hlediska kvalitních zahraničních chovů).

A jak šlo posuzování u našich Goldenů? Aura opět zářila, předvedla se krásně, byla moc šťastná, že je opět v kruhu a že může ukázat, že má na výborné! Do užšího výběru jsme se nedostaly, ale to nevadí, hlavně, že byla kočenka šťastná! Robbie se nepředvedl tak pěkně jako ona, běhal sice dobře, ale klasicky mi nechtěl stát v napjatém postoji. Je tak krásný a neumí to prodat, je to velká škoda, snad jednou, chlapec, zmoudří! Když jsme šli o pořadí, dal si konečně říct a stál moc pěkně ve volném postoji, nicméně do pořadí se už nedostal. Inu každému se líbí něco jiného - některý rozhodčí preferuje psy robustnější, některý zase psy subtilnější. Někdo se více dívá na přední, jiný na zadní úhlení. Názor každého je vždy názorem subjektivním, proto žádná výstava nikdy nemůže být nikdy 100 % spravedlivá. Člověk totiž není stroj bez vlastního myšlení, je to tvor, který má svoje názory, svoje požadavky a své ideály, které sám preferuje. Každému se líbí něco jiného, někteří rozhodčí (a to převážně v Česku) preferují spíše vyšší typy lehčí tělesné konstituce, se strmějším zadním úhlením a s těžšími, širšími hlavami (někdy připomínají labradory až rotvajlery). 

Příjemným překvapením bylo setkáním s bratrem naší Aury - Artušem z Tvaroženských hájů. Tento nesmírně milý pes si mě ihned získal svou skvělou, absolutně neagresivní povahou. Aura si s Artušem chvíli hrála a chudák Robbie žárlil, nicméně Artuš mu dal olízáním mordy jasně najevo, že mu nevěstu nesebere, že jde jen o lehký sourozenecký flirt, takže se Robbie zklidnil. Nicméně na celé výstavě si Robbie svou krásku neustále úzkostlivě hlídal, i proto neměl žádný zájem předvádět se v kruhu. Je možné, že Aura začne v brzké době hárat. Na to její hárání netrpělivě čekám už od března, kdy jsem ji na Robbieho naléhání nechala uchovnit. Takže počkáme a uvidíme ... trpělivost nám snad přinese nádherná zdravá štěňátka !!! 

                    A je to tady !!! Aura začala dne 4.7. 2003 hárat !!! Robbie se ve své předpovědi nemýlil !!! 

                                                                    Ashbury Touch the Sky - 10 months old

 

                                                         Na památku Goldy a Lindě

Dne 24.6. 2003 jsou tomu právě dva roky, co do psího ráje odešla naše první fenka zlatého retrívra, Agga z Čelákovic - Goldy.Dne 21.6. 2003 tomu bylo právě šest let, co jsme si naše první zlatíčko přivezli domů - nikdy nezapomenu na ten osudový den, kdy jsi, Goldy, vstoupila do našich životů - to právě díky Tobě jsem si zlaťáčky zamilovala a této vášni jsem navždycky beznadějně propadla. Moje zlatá holčičko, díky Tobě jsem poznala skutečnou čistou lásku, bezmeznou věrnost a oddanost, takové panensky čisté vlastnosti, jaké mohou mít jenom zvířata. Dalas nám všem tolik té upřímné a čisté lásky, jako každý věrný pes dokáže dát svým milovaným pánům. Děkujeme Goldy, děkujeme. Zlatá lásko, vzpomínáme na Tebe, všem nám moc chybíš, stejně jako naše kočička - modrá peršanka Linda, která odešla do ráje minulý týden. V září by se dožila krásných deseti let. Odešla tak náhle - vidíš, už je zase společně s Tebou. Je tam, kde se snad všichni jednou opět setkáme ... 

                 Jenky Foss - naše LINDA (Photo by Ing. JB) Jenky Foss a Agga z Čelákovic - kamarádky v dobrém i zlém

Goldy, prosím pozdravuj ji a nezapomeň - GOLDY FOREVER. Láska, přátelství a porozumění - nezničitelné pouto mezi námi dvěma - navždy. 

                                                            Goldy milovala vodu a aportování.                         

                      

                                        II. Special show of retrievers (KCHLS)

Dne 17.5. 2003 byla pořádána II. Speciální výstava retrieverů pod patronací KCHLS. 

Prostředí sportovní haly v Třeboni bylo důstojným místem pro pořádání této akce. Opět jsem vystavovala jen Robbieho. A opět jsem litovala toho, že jsem nevystavovala i Auru. Ona se totiž vystavuje sama, dovede svou krásu prodat. Feny GR posuzovala paní rozhodčí Hana Ahrens z Rakouska a psy GR paní Liisa Riita z Finska. Toto posuzování už nebylo tak přísné jako na klubovce RK CZ. Ve třídě mladých bylo vystavováno 12 psů, z toho byla polovina výborných (!!!), 4 x VD a 2 x D. Robbie byl nakonec VÝBORNÝ IV. Ze své třídy byl třetím nejmladším psem. Osobně si myslím, že Robbie měl šanci získat jedno z předních míst. 

Pro zajímavost uvádím, že CAJC získal pes Castian Butterfly z Karczewskich Szuwarów (majitelé pí Čečrdlová a pan Kempka), který se narodil dle údajů v Katalogu dne 20.9. 2001 a tudíž to byl v den výstavy (17.5. 2003) téměř 20-ti měsíční pes. 

                                          

  Zbývá se jen zeptat, proč byl tento pes zařazen do třídy mladých, když je zde věkové rozmezí 9 - 18 měsíců ??? 

                                      POZN. Titul byl nakonec vrácen s měsíčním časovým odstupem.

                                                  Robbie a jeho medaile.                                       

                      Kompletní výsledky z této výstavy najdete na www.retriver.cz 

                      

                                            XI. Clubshow of Retriever club CZ

                                                      >> GOOD BOY !!! <<

Dne 11.5. 2003 byla pořádána XI. Klubová výstava RK CZ v půvabném městečku Telč v Jižních Čechách. Bohužel počasí nám tentokrát tolik nepřálo, jak tomu bylo minulý rok. Protože až do neděle pršelo, musely se výstavní kruhy přemístit z půvabného prostředí tentokráte rozmáčeného zámeckého parku na blízké parkoviště. Jistě to nebylo jednoduché, přesto si myslím, že tuto změnu při organizaci výstavy se pořadatelům podařilo přestát velmi důstojně. Kruhy bylo prostorné a naštěstí v průběhu výstavy nekápla ze zatažené oblohy ani kapička. Postupně se vyjasňovalo a odpoledne se na nás opět usmívalo škodolibé sluníčko. Rozhodčími pro Goldeny byli manželé - Mr. Richard a Mrs. Paula Edwards z Velké Británie. Tito rozhodčí jsou mimochodem také úspěšnými chovateli Golden Retrieverů, mají kennel LOVEHAYNE Goldens. Protože jsou to Angličané, slibovala jsem si hodně od úrovně jejich posuzování.  Předpokládala jsem, že jako chovatelé ze země původu budou velice nároční a přísní. A mé předpoklady se vyplnily. Tolik dobrých a dokonce dostatečných u fen GR české chovy ještě neviděly !!! I u psů bylo posuzování velmi přísné. Manželé si posuzování rozdělili dle pohlaví - Mr. Richard Edwards posuzoval psy a Mrs. Paula Edwards feny GR. A výsledky? Vystavovala jsem pouze Robbieho, protože jsem Auru nepřihlásila. Stále očekávám příchod jejího hárání a dává si s ním hodně na čas. Dodatečně lituji toho, že jsem ji zde nevystavila. Přímo dychtila jít se ukázat do kruhu, je to sebevědomá showmanka, výstavy miluje. A právě na předvedení se hodně hledělo. Proto Robbie skončil až druhý. Nechtěl se předvádět. 

Vítězný mladý pes (o 3 měsíce starší nežli Robbie) se předváděl pěkně, přesto ale titul CAJC nezískal. 

Myslím, že na Robbieho první předvedení ve třídě mladých není ocenění VÝBORNÝ II. vůbec špatný výsledek, navíc když byl v této třídě nejmladší ze všech 16 vystavovaných psů !!! A ještě od přísného anglického rozhodčího, který v této třídě zadal pouze 2 výborné, 11 velmi dobrých a 2 dobré !!! 

                            Pořadí ve třídě mladýcg (psi) - Zleva: V1 Bowen Alu Ray Dór, V2 Ashbury Touch the Sky, VD 3  Bret Alu Ray Dór, VD 4 Edward z Dražovského hájku

                                                                                      Photo by Romana Bešíková

Kompletní výsledky z klubovky v Telči 2003 najdete na webu: http://www.clubshow2003.info/vysledkycz.asp 

                                   

                                                                                 Na počest GOLDY

Dne 30.4. 2003 by své šesté narozeniny oslavila naše milovaná, zlatá holčička Goldy - Agga z Čelákovic, která bohužel zemřela v červnu 2001, ve věku pouhých 4 let na hemangiosarkom - dědičnou vadu. 

                            Goldynko, moc Tě milujeme, žiješ stále v našich srdcích - GOLDY FOREVER ...

                                        Goldy Goldy

Aura oslavila 2. narozeniny !!!

Dne 25.4. 2003 Aura oslavila své druhé narozeniny. Blahopřejeme naší skoro "dospělé" dámě a přejeme jí do života spoustu energie a bláznivých nápadů, jaké mívá doposud, ale především pevné zdravíčko (jako doposud) a zdravé, krásné potomstvo se stejně báječnou povahou a vynikajícími loveckými vlohami !!! 

                                                                                               Adora z Tvaroženských hájů - 23,5  months                                           

                       

                                                       II. výcvikový den pro retrívry (13.4. 2003)

Dne 13.4. 2003 jsem se s Robbiem a Aurou účastnila již druhého výcvikového dne retrieverů, opět v kynologickém areálu Zbraslav u Brna. Počasí bylo opravdu nádherné, snad nemuselo být až tak moc krásně teplo a slunečno. Alespoň naši psi by uvítali chladnější počasí. Robbie i Aura si opět našli nové přátele, Aura si zopakovala staré známé cviky z OVVR a Robbie si utvrzoval to, co ho odmala učím. Nejprve byl stále se "svou dámou", ale pak se odvázal a krásně aportoval zvěř (zajíc, bažant). Prvního bažanta dokonce přinesl ukázat své dámě a pak mi ho předal jak se sluší a patří. Ale ani naše zlatá dáma se nedala zahambit a poctivě nosila bažantky i zajíčky. Měla jsem z jejich radostné práce radost dvojnásobnou. 

Aura aportuje zajíce. Šikulka !!! Ukázková předávka - bažant. Aura spolehlivě předává zajíce. Robbie ukázkově předává bažanta. Robbie aportuje zajíce. Bravo Robbie, jsi nejlepší !!!

To nejlepší nás čekalo na závěr dne. Poprvé v roce jsem jela psy koupat. Robbie poprvé v životě  plaval !!! Fotografie z jeho prvního plavání můžete vidět níže:

Robbieho první tempa ... Robbie plave "a la čubička" Za přítomnosti starší zkušené feny se hned lépe učí. 

Robbie už odmala miloval vodu a stal se z něho skutečně vášnivý "vodník". Po hlavě se vrhal za Aurou a asistoval při každém "mokrém" aportu. 

         Robbie se stal vášnivým plavcem !!!                      

    Další momentky ze samotného výcvikového dne:

  Klukům voní zajíček (Robbie a Sven). Robbie v akci Aura byla ve svém živlu - našla si novou kamarádku na dovádění !!!  

 

Dle mého názoru šlo o další velmi pěkný, vydařený den, kdy se naši Goldeni vyžili v tom, co milují: v aportování. O této a dalších akcích, pořádaných speciálně pro retrívry, se můžete dočíst na www.viabrunensis.cz.

                                                                            

                                                               Vyšetření očí

Dne 26.3. 2003 jsme byli s Aurou na vyšetření očí. Ptáte se proč, když to není jedna z podmínek chovnosti zlatého retrívra u nás v Česku? Jednoduše proto, že nám velice záleží na zdraví našich psů a jejich budoucích potomků. K naší velké radosti vyšetření dopadlo negativně. Aura je PRA / CAT negativní !!! Teď už nic nebrání tomu, abychom měli štěňátka !!! 

                                                                Adora z Tvaroženských hájů - 6 weeks old puppy   

                            

                                                      Výcvikový den pro retrívry

Dne 23.3. 2003 jsem se s Robbiem účastnila prvého výcvikové dne pro retrívry, který pořádala Mgr. Martina Fialová a Luděk Linduška v kynologickém areálu Zbraslav u Brna. Více o této akci zde

Byl to opravdu nádherně strávený den. Počasí nám přálo a Robbie si našel mnoho nových kamarádů. Také si s velkou vášní zaaportoval bažanta. Už nyní se těšíme na další akce podobného charakteru. 

                                                             Robbie aportuje bažanta                                   

 

                                        NEW 22.3. 03:  Národní výstava psů v Ostravě (15.-16.3. 2003)

Počet: 72 přihlášených Goldenů, 33 psů, 39 fen

Rozhodčí: Ing. Korda František, CZ

Naše ocenění:   Ashbury Touch the Sky -Velmi nadějný 1 (dorost)

                            Adora z Tvaroženských hájů - Výborná     (mezitřída)

                                        

                                                                            Naše DOJMY a POSTŘEHY

Robbie byl vystavován ve třídě dorostu spolu se dvěma dalšími dorostenci. K mojí velké radosti se předváděl moc pěkně, vzorně stál a elegantně běhal. Získal ocenění Velmi nadějný 1. Další dva pejsci v jeho třídě byli nadějní. Všichni tři byli stejně staří, osmiměsíční. Měla jsem velkou radost, že Robbie zazářil. Aura byla vystavována v mezitřídě. Předváděla se jako profesionální modelka a získala ocenění výborná. Škoda, že momentálně nebyla v srsti.

Plemeno Golden Retriever bylo zastoupeno nejpočetněji z celé plejády psích plemen. Kruh byl velikostí vyhovující, bohužel nikoliv prostor kolem něj. Kolem našeho kruhu bylo doslova našlapáno. Vystavovatelé se zde mačkali jeden přes druhého. Kolem nás proudily masy lidí, které se chodily dívat jak na Goldeny, tak na kokršpaněly, jejichž kruh byl nevhodně umístěn za tím naším. Tak vznikaly opravdu nevídané tlačenice, mnoho lidí se ani nedostalo tam, kam potřebovalo. Návštěvnost byla vskutku vysoká, ale podmínky pro vystavovatele a jejich zlaté "modely" a "modelky" strašné. Nejhorší situace byla od začátku výstavy až po dopolední hodiny, kdy lidé začali odcházet do svých domovů na oběd. Pak se v místnosti dalo konečně trochu dýchat. Do odpoledních hodin vlny návštěvníků pominuly. Někteří povahově labilnější jedinci byli v kritické době nervózní. Robbie ležel u jednoho Goldena a jak kolem nás proudily masy návštěvníků, posunul se směrem ke psu a přisedl si tak tak do jeho těsné blízkosti. Napadlo mě, že by to psa mohlo znervóznit, takže jsem šla Robbieho dát do pelíšku. Ale právě v tu chvíli kalich trpělivosti našeho souseda přetekl a bez varování vystartoval našemu psovi po hlavě. Byl to zlomek sekundy, to jsem tedy nečekala, Robbie také ne, začal hlasitě kňučet. Zalehla jsem Robbieho a psa od něj odtrhla. Nejprve to vypadalo, že Robbie není poraněný, pouze poslintaný. Bohužel za chvíli jsme zpozorovaly ranku od zubu kousek nad jeho pravým okem. Naštěstí ranka nebyla rozsáhlá. Chápu, že psi v takových strašných podmínkách mohli být nervózní, ale takhle se právě nejlépe pozná kvalita povahy retrívra. Golden může zavrčet, ale nikdy by neměl kousnout. To odporuje jeho přirozené, laskavé, přátelské a vyrovnané povaze. Robbie má geneticky vyrovnanou povahu, takže tento drobný incident v něm nezanechal žádné negativní zkušenosti. 

    Snad příště organizátoři budou více hledět na dostatek prostoru pro jedno z nejvíce vystavovaných plemen nejen v Česku a předejdou tak dalším nepříjemným tlačenicím a stresujícím podmínkám pro vystavovatele a jejich psy. 

Adora z Tvaroženských hájů - 24 months oldAshbury Touch the Sky - 8 months old

            Adora z Tvaroženských hájů (24 měsíců)                                          Ashbury Touch the Sky (8 měsíců)

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 21.3. 2004                                           Co je nového na našem webu?