Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

                      Péče o Goldena

      Přiměřený pohyb a správná výživa - článek, který stojí za to si přečíst!!!

Ačkoliv nesmírná bohatost srsti Goldena může připadat jako velice náročná na úpravu, není tomu tak. Golden nemá tendenci plstnatět tolik jako jiná dlouhosrstá plemena. Ano, zplstnatět může, ale nejčastěji se jedná pouze o místa za ušima a v pažní oblasti, v případě nepravidelné péče. Pravidelnou péčí o srst vhodným kartáčem, hřebenem a masážní rukavicí (příp. doleštění jelenicí) nejenže působíme většině Goldenů slast, ale pečujeme tak o zdraví a krásu srsti a kůže a zároveň kontrolujeme pokožku, jestli se na ní nevyskytují ekzémy nebo jestli v srsti psa nejsou parazité (klíšťata, blechy, sametky …) či jiné nežádoucí předměty (osiny apod.)

Pokud Goldena vystavujete, pak je profesionální úprava srsti vašeho Goldena nezbytností. Upravovat srst byste měli začít dva až tři týdny před výstavou /začátečníci - kvůli možným zoubkům, profesionálové klidně den před výstavou/. 
Musíte vytrimovat krk tak, aby vynikla ladná krční linie (postupujeme od hrudní kosti nahoru), vytrimovat přebytečnou srst na oušku a okolo uší tak, aby si ucho mohlo dobře sednout, vystříhat přebytečnou srst na tlapkách, aby vynikl jejich kočičí tvar, na patách a spěnkách nechat krátkou srst, prapor upravit pěkně do obloučku, srst na krku a hřbetě by měla být pěkně sčesaná, neměla by odstávat, srst na hrudníku by měla být načechraná, aby se tak zvýraznila jeho hloubka, a pěkně vyčesaná, zkrátka Golden musí vypadat elegantně a uhlazeně, nikoliv hrubě a nemotorně!
K úpravě srsti je dobré používat speciální nástroje, rovné nůžky na prostříhání tlapek a úpravu praporu, trimovací nůž a efilační nůžky pro citlivější zásahy na krku a uších. Vždy je třeba postupovat velice citlivě, jemně a opatrně, a asi po třech střihnutích srst vyčesat! Před výstavou je dobré psa vykoupat ve speciálním šamponu. Sami přijdete časem na to, jaký časový odstup je nejvhodnější, aby srst vašeho Goldena v den výstavy byla krásně lesklá, bohatá a načechraná, ale aby zároveň neodstávala. Typy srsti Goldenů se různí a každý typ na koupel reaguje rozdílně /podobně je to i s fénováním/.
Ostatně i pokud svého Goldena příliš často nevystavujete, není od věci mu za určitou dobu vystříhat přebytečnou srst na
tlapkách. Nebude se mu tam pak usazovat špína a nežádoucí předměty. Podobné je to i se srstí kolem uší. Pokud přebytečnou srst kolem uší odstraníme, uším se uleví a budou se moci více provzdušňovat.

Kromě pravidelných veterinárních prohlídek, očkování, odčervování a případnému zkracování drápků věnujeme zvýšenou pozornost uším. Protože Golden má uši převislé, mohou se mu zapařovat a následkem toho mohou vznikat i nepříjemné záněty. Čištění uší je také důležité, pokud je váš Golden vášnivý plavec či snad dokonce potápěč.

Pozornost věnujeme i očím, které čistíme především v prašné, suché dny. 

Na uši a oči lze zakoupit speciální veterinární přípravky.

Někteří psi mohou mít také problémy s análními žlázami, proto pokud cítíte charakteristický zápach od oblasti psího konečníku a pes ještě navíc tzv. sáňkuje, poraďte se se svým veterinářem, který anální žlázy vašeho psa vymačká. Nakonec se to můžete naučit sami, ale pozor - je to velice citlivý zákrok a vyžaduje zkušenost !

Co se týče péče o zuby, je to velice individuální. Záleží na individuálním složení slin každého jedince, a to člověk nemůže ovlivnit. Ačkoliv je v obecném podvědomí, že problémy se zuby trpí hlavně psi menších plemen, tento problém se žádnému plemeni - ani Goldenovi - nevyhýbá. Viděla jsem Goldena se zoubky jako krásnými perličkami, čistými a bílými, ve věku jednoho roku, a pak Goldena, kterému se zubní kámen začal tvořit již od té doby, co vyměnil zuby. U jednoho Goldena jsem viděla opravdu katastrofální stav zubů. Tomuto psovi zřejmě nikdy nečistili zuby, spoléhají se na seškrab u veterináře nebo na čištění ultrazvukem. I to je možné. Nicméně při ultrazvuku musí být pes uspaný a já si myslím, že mnohem lidštější a přirozenější forma je pečovat o zuby svých psů sama. Jak? Pokud je pes navyklý na kvalitní granule, je to vždy velká výhoda, protože granule jsou tvrdé a křupavé, což na zuby působí dobře. Někdo radí dávat na čištění zubů kosti, někdo zase ztvrdlý, usušený chléb. Chlebu bych se radši vyhnula, způsobuje nadýmání, nicméně jednou za čas - menší kousek by zase neměl být takové zlo. Co se týče kostí, jsem v tomto ohledu značně kritická a říkám, že radši - určitě ne. Kosti představují vždy určité riziko. A pokud jste pro kosti, poradila bych vám spíše podávat kosti umělé, tzn. z bůvolí kůže. K dostání jsou na trhu i speciální čistící kosti, určené právě na stírání plaku. Ovšem i když tyto doplňky podáváte, pokud máte Goldena s počínajícím kamenem, je nejvyšší čas zahájit čištění zubů, protože až kámen ztvrdne, moc s tím už nenaděláte. Čištění zubů slouží právě k odstraňování plaku, ze kterého se zubní kámen tvoří. Zkuste se poradit s veterinářem o dobré značce pro ústní hygienu vašeho Goldena a nechte ho, ať vám ukáže, jak se to vlastně u psů dělá. Zjistíte, že nejde o nic složitého. Ostatně ukazování zubů přece vyžadují i na výstavách! K dostání jsou speciální psí kartáčky s měkkými štětinkami (hlavně nečistěte lidskými kartáčky, ty mají tvrdší, pro psy nevhodné štětinky!) i speciální zubní pasty s různě lákavými příchutěmi. Používejte tyto speciální pasty, protože ty narozdíl od lidských past nepění a tím psovi nezpůsobují zažívací potíže! Vyzkoušejte několik značek ústní hygieny pro psy a brzy přijdete na to, která značka i příchuť vám i vašemu retrívrovi sedí nejlépe - a také na to, že čištění zubů je vlastně legrace! A prosím, hlavně péči o zuby nepodceňujte! Vždy pomyslete na stav svých zubů a jak by vám asi bylo, kdyby jste si je nemohli udržovat! Pes má aspoň tu výhodu, že nemá zuby tak kazivé, jako my, ale i zubní kazy u psů se mohou objevit ... proto ústní hygienu nezanedbávejte! Pokud chcete mít ústa plná plomb, tak prosím, je to vaše volba, ale pes se sám rozhodnout nemůže - je odkázaný na vás! Nezklamte ho!

Udělejte si z péče o svého Goldena potěšení! Pečujte o něj s láskou, jemností a chutí a přijdete na to, že váš Golden vaši péči miluje!  

                                    Ashbury Touch the Sky - 12 months old                                                                                                                                                                                                        Text and photo by - Milena Blaháková - 

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?