Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

           Otázka průkazu původu aneb nejčastěji diskutované téma 

Průkaz původu - ano či ne? Na úvod vyberu na ukázku některé inzeráty na štěňata GR bez PP.

 úplně mě "dostal" tenhle inzerát: co vy nato???

"Zlatý retrívr, štěňata bez PP, oba rodiče k vidění, 100 % kvalita, stálý veter. dozor, 10 let chovu. Po dohodě mohu dovézt. S chovem poradím, odběr ihned, od 5.3. 03. Výběr ze třiceti štěňat. Nejkvalitnější chov v ČR." 

    To je, co? Co že říkáte?? Že si tam hned pojedete pro štěně? No prosím, když si nedáte poradit !! Samozřejmě, že to je moc lákavá nabídka !! A právě na takové lákavé nabídky množitelé bez skrupulí sází !! Jejich cílem je doslova oblbnout naivního zájemce, který se nemůže dočkat svého štěňátka. Ovšem tato nabídka, jakkoliv ji autor vynáší do nebe, smrdí samochválou - a to by silně zapáchala i v případě, kdyby šlo o nabídku štěňat s PP !! Řekněte mi jednu jedinou věc, která je na světě 100 % !! Vždyť 100 % kvalita neexistuje, žádný pes, byť sebelepší, není uměle zkonstruovaný stroj, aby se naprosto ve všem podobal ideálu !!! Natož štěňata bez PP z nějaké množírny !! Úplně mi běhá mráz po zádech, když čtu "10 let chovu" a "výběr ze 30 štěňat". To jen usvědčuje tohoto "chovatele" ze sprostého množitelství na úkor zdraví, povahy i exteriéru, zkrátka právě na úkor zmíňované kvality štěňat !!! Bože, kolik takový člověk už namnožil takových ubohých štěňat !! Množství štěňat k výběru vypráví o tom, že se jich nemůže zbavit, zřejmě nemůže prodat, takže ze zoufalství nabízí autor dokonce i odvoz po dohodě. Samozřejmě, s chovem bezpapíráčků poradí, navíc jsou ještě štěňata údajně pod dozorem veterináře - teď mě napadá strašná myšlenka, snad tento množitel ještě není veterinář !! I takoví veterináři bohužel jsou ... a na závěr opět lákačka, aby prodal a utržil. Samozřejmě, máme tu nejkvalitnější chov v ČR, nejkvalitnější jsou totiž samozřejmě bezpapíráci !!! Takže co myslíte - pojedete si nyní pro štěně z "nejkvalitnějšího chovu v ČR"?? Pokud ano, tak hodně štěstí a doufám, že jste finančně dobře zabezpečeni. Proč? Tak se pořád neptejte, odpovězte si sami! A radši si dobře takové nabídky rozmyslete, abyste pak nemuseli taková štěňata z "nejkvalitnějšího chovu v ČR" zdlouhavě a finančně náročně léčit. Mimochodem - o ceně se dotyčný autor nezmiňuje. Za kolik asi prodává takovou "kvalitu"?? 

1. Zlatý retriever - štěňata čistokrevná, bez PP, po kvalitních rodičích, cena 3.500 Kč.
2. Zlatý retrívr - kvalitní, mohutná štěňata bez PP, po rodičích s PP. Očkovaná, odčervená, zvyklá doma i venku, vychovaná v rodině.
3. Zlatý retrívr - krásná štěňátka bez PP, věk 10 týdnů, jen fenečky krémové barvy, z kvalitního chovu, očkované, odčervené. Cena dohodou.
4. Zlatý retrívr - krásná štěňátka bez PP, věk 7 týdnů, po rodičích s PP. Domácí odchov. Budou očkovaná i odčervená.          K odběru od 1. dubna 2002. Dědičný předpoklad dobrých kloubů a krásné postavy po rodičích.


    Máme zde uvedeny čtyři typické inzeráty na prodej štěňat GR bez PP. Proberme si nyní každý z nich podrobněji.
1) Snad nejtypičtější typ inzerátu na štěňata bez PP - všimněme si lákavého, avšak zavádějícího pojmu "čistokrevná", dále jsou nic netušící laikové vábeni na pojem "kvalitních rodičů" - což je další, velmi oblíbený a téměř pravidelně užívaný klamný obrat v inzerátech podobného typu a nakonec cena samotná - 3.500 Kč. Prodávala by se snad opravdu čistokrevná štěňata po kvalitních rodičích za tak nízkou cenu? Asi těžko.
    2) Všimněme si opět pojmu "kvalita" a dokonce, aby se pisatel stále neopakoval, je jako další lákadlo uvedena "mohutnost". "Rodiče s PP" - to je snad ta největší podlost vůbec. Přímo si z toho můžeme vyvodit, že některý z rodičů nemohl být uchovněn kvůli nějaké odchylce od chovných podmínek, nejčastěji bohužel kvůli zdravotní vadě. Odčervení a očkování musí provádět každý, je to samozřejmost, stejně jako by měla být štěňata odmala navyklá komunikovat s lidmi a stejně tak je to s pobytem na zahradě - ve výběhu. Otázkou je, jestli inzerent "venkem" nemyslí skutečný venek - tzn. jestli nevodí štěňata ven mezi cizí psy a cizí lidi, což by pro ně představovalo obrovské riziko vzhledem k ještě nedokončenému štěněcímu očkovacímu schématu.
         3) Mimo opět "kvalitního chovu", "očkování" a "odčervení" si všimněte milých zdrobnělinek - "krásná štěňátka, fenečky", opět s jediným cílem - získat kupce stůj co stůj. Nehledě na to, že deset týdnů představuje nejvyšší čas předat štěňata novým majitelům. "Cena dohodou" vypovídá o zoufalosti majitele hordy dvouměsíčních štěňat a jeho vůli zbavit se jich jak nejrychleji to bude možné.
             4) A nejlepší blud nakonec, kde se opět hovoří ve zdrobnělinách a nakonec nás ještě přesvědčují o "dědičném předpokladu dobrých kloubů" stejně jako "krásné postavy". Vždy si musíme uvědomit, že u štěňat bez PP nemáme nikdy záruku ničeho!!! Za prvé původu, za druhé povahy ani exteriéru, ale především zdraví!!!
Goldeni patří mezi světově nejoblíbenější psy a jsou velice žádaní i u nás. Bohužel v tomto důsledku u nás vzniklo mnoho množíren bez skrupulí, které se nezabývají nutností složení chovných podmínek a jedou rovnou bez omezení - množí bezpapírová štěňata pro peníze.

Existují tři základní skupiny "chovatelů" štěňat bez PP. 

První jsou tzv. množitelé v pravém slova smyslu, tzv. "hamouni". Ti si za "dobré ceny" nakoupí chudáky, na kterých následně množí - většinou několik fen a jednoho psa, kterého nechávají pokrývat ubohé feny. Nezajímají je kluby chovatelů ani chovné podmínky, nekontrolují zdravotní stav zvířat ani si nevybírají nové majitele - jediným cílem je pro ně stálý koloběh - namnožit za co nejmenších nákladů a zbohatnout. Je jim při tom úplně jedno, jestli štěňata v důsledku šetření na krmivu, veterinární péči a samotném kontaktu s nimi budou nemocná, se špatnými povahami a budou na celý život takto poznamenaná.
Druzí jsou tzv. "zákeřní množitelé - podvodníci", kteří množí na jedincích, o kterých vědomě ví, že mají nějakou vadu, která jim nedovoluje stát se chovnými. Může to být chybění více zubů v lepším případě, exteriér u našich GR není zase až na takové úrovni, aby GR nemohl být uchovněn - takže toto kriterium odpadá, nejčastěji je to bohužel zdravotní vada nebo vada v povaze - čili agresivita nebo bázlivost, nepřípustná pro chov. Ze zdravotních vad je to DKK čili HD, která je povolena od stupně A po C (čili od 0/0 po 2/2), ale od D-E je nepřípustná pro chov (čili stupně trojkové až čtverkové - ty nejhorší.) O HD se blíže dočtete v rubrice dědičné vady. Třetí skupinou jsou tzv. "nevědomí množitelé", kteří se z jakéhokoliv důvodu o plemeno, které chovají, nezajímají. Tato skupina se nejčastěji značí tím, že vlastní nejběžněji jednu fenu, s kterou nemají zájem či čas chodit buďto na výstavy, cvičit s ní na OVVR nebo také nemusí vědět o zdravotních kritériích. Zkrátka mají ze svého sobeckého pohledu fenku pro radost a aby byla zdravá, chtějí jí dopřát alespoň jednou štěňata (což je hloupá pověra, vrh štěňat sice snižuje procento výskytu rakoviny mléčné žlázy, ale rozhodně neznamená, že pokud fena bude mít štěňata, nebude mít zdravotní problémy.)
Konkrétní příklad - znám lidi, kteří "nemají čas" na výstavy a zkoušky, ačkoliv je jejich fena zdravotně vyšetřená a mohla by být chovná - to je ten šťastnější případ. Ale výmluvy typu máme pět dětí a nemáme čas fenu uchovnit jsou směšné. Budou mít pak čas starat se o průměrově sedm a více štěňat?

Projděte si chovné podmínky a zjistíte, že oproti některým zahraničním zemím, kde se běžně vyšetřuje PRA, CAT a ED jsou značně benevolentní co se týče zdravotních kritérií, u nás musíme pouze povinně vyšetřovat HD. Jinak je to s plnochrupostí, v tom jsme zase přísnější my a možná si pamatujete na dobu, kdy byla u Goldenů povinná plnochrupost. Tomu, komu jde o dobro a vylepšování plemene, nebude množit bezpapírová štěňata z jakéhokoliv svého malicherného důvodu. Ten, kdo Goldeny miluje nesobecky a chce chovat kvalitně, bude vždy své jedince podrobovat podmínkám chovnosti, bude chodit na výstavy, bude dělat pracovní zkoušky a především zdravotní vyšetření - ovšem nemusí se omezit pouze na HD. Zkrátka ten správný chovatel se svým Goldenům aktivně věnuje, jsou vlastně náplní, smyslem jeho života a celoživotním koníčkem. Je jedno, kolik za rok odchová vrhů, je jedno, kolik má psů - záleží na tom, jak je miluje a jak moc se jim věnuje, o jakou kvalitu se snaží a jaká kvalita jeho chovu vlastně doopravdy je. Podle toho také rozlišujeme solidní chovatele a chovatele - množitele štěňat s PP, kteří bohužel také mezi námi jsou, i když v menší míře než "chovatelé" štěňat bez PP. Ale o tom si povíme blíže až v kapitole Výběr správného chovatele. Mimochodem správný chovatel také nebude chovat na jedincích s netypickou povahou.

Nyní je důležité, abyste si uvědomili zásadní pravidlo. Štěně bez PP může být pro vás krásné, může mít i dobré povahové vlastnosti a při velké klice může být i zdravé, ale jsou tu tak velká rizika nesplnění chovných podmínek a nekontrolovaného chovu, stejně jako přístupu množitelů, kteří mají xy fen v kotcích s xy vrhy a absolutně se jim nevěnují, krmí je co nejmíň a navíc nekvalitně - zkrátka u štěňat bez PP není žádná záruka, že vám z něj vyroste zdravé, povahově vyrovnané i pěkné zvíře požadovaného vzhledu. 

Ani PP vám nezaručuje absolutně zdravé, povahově i exteriérově špičkové zvíře, vhodné do dalšího chovu - ale zaručuje     snižování rizik výskytu jakýkoliv odchylek od požadovaného standardu. Šance, že zde narazíte na zdravé, povahově vyrovnané a exteriérově kvalitní zvíře je mnohonásobně vyšší než u štěňat bez PP.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?