Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

                        Test způsobilosti

Tento test by si měli projít především všichni potencionální zájemci o plemeno Golden Retriever, ale myslím, že neuškodí ani zkušeným chovatelům, když se pokusí po pravdě zodpovědět následující otázky a zpytovat své svědomí, jsou-li i oni psychicky oprávněni vlastnit jednoho nebo dokonce více Goldenů. Zásadní chybou v pořízení Goldena je ovšem pořídit si štěně bez PP. 


                                          Je Golden ten pravý pes i pro vás?

1. Golden - milovaný člen rodiny
     Golden je snad nejdomáčtěji založeným psem vůbec. Miluje svou rodinu nadevše na světe, lpí na ní celým svým zlatým srdcem i životem a chce se účastnit všeho, co jeho rodina podniká. Pokud je tomu odmala učen, zvykne si zůstávat doma po určitou dobu sám, nicméně by nikdy neměl bez společnosti zůstávat příliš dlouho. Příručky uvádějí ne dobu delší než čtyři hodiny. Nejlepší samozřejmě je, když s Goldenem někdo zůstává neustále doma. Jste schopni zajistit mu stálou společnost rodinného příslušníka, nebo ho budete nechávat samotného po nepřiměřeně dlouhou dobu?
2. Golden - a jeho ubytování
    Golden je díky své dlouhé srsti a husté podsadě vhodným psem k ubytování do venkovního výběhu, pokud je na to odmala zvykán s ohledem na jeho tvořící se podsadu. Jako venkovní výběh mu může sloužit vaše zahrada s boudou, případně oplocená část pozemku s kotcem. Ale pozor! Pokud to váš pes má rád, můžete jej nechávat během doby své nepřítomnosti venku, kde je vše zajištěno tak, aby se psovi nic nemohlo stát (dobře zajištěný plot i branka, zajištěný bazén, kam by vodumil Golden šel plavat a následně se nemohl vyškrábat ven, nejedovaté rostliny, dobře schované chemikálie a jiné nebezpečné předměty). Myslete přitom také na někdy nebezpečné sousedy nebo zákeřné kolemjdoucí, protože všechno zlo světa se skrývá v lidech. Ovšem žádný výběh ani rozlehlá zahrada vašemu psovi nenahradí to, co potřebuje nejvíc - vaši společnost! Po návratu domů je třeba se Goldenovi okamžitě věnovat a vynahradit mu tu dobu, kdy musel být sám. Choďte s Goldenem pravidelně na procházky i když má velký výběh - ten mu milované procházky s vámi nedokáže nahradit! Vždycky říkám, že Golden, kdekoliv zavřený, trpí Vaší nepřítomností, a je jedno, jestli je vězením byt nebo zahrada. Koneckonců Goldeni, žijící s rodinou v bytě, která jim poskytuje dostatek denního pohybu, jsou na tom rozhodně lépe, protože jsou s rodinou neustále v kontaktu, než ti chudáci, kteří jsou celodenně od své rodiny izolováni na zahradě či kdekoliv jinde bez kontaktu a pohybu. Dovedete poskytnout svému Goldenovi každodenní potřebu pohybu vzhledem k jeho věku, nebo jej od sebe radši budete izolovat?
3. Golden - a kotec
     Já osobně kotce neuznávám a preferuji stálý kontakt s rodinou - jakoukoliv izolaci Goldena od rodiny po nepřiměřenou dobu považuji za týrání zvířat - a co vy?
4. Golden - zdraví a finance
    Golden jako plemeno přešlechtěné a navíc módní představuje vysoce reálné riziko výskytu dědičných chorob, umocněné navíc, berete-li si zcela neuváženě štěně Goldena bez PP (více viz. Rizika). Musíme mít vždy na paměti, že vložení nákladů pro pořízení nového štěněte GR je pouze základní minimum toho, co psovi během života poskytneme (např. při koupi kvalitního krmiva, která nebývají nejlevnější, však také Goldeni patří k nejnáročnějším strávníkům, a především při zdravotních prohlídkách, očkováních a případných léčbách). O zdraví Goldena se můžete blíže dočíst v kapitole dědičné vady a říkám vám dopředu zcela upřímně, že narazit na zcela zdravého Goldena je v dnešní době v naší republice štěstí jako hrom nebo spíše malý zázrak. Proto pokud nejste dobře finančně zabezpečeni a nemáte ani nervy na to, abyste často trávili nervydrásajíci dny po veterinách, Goldena si nepořizujte!
5. Golden - péče, čas a zaměstnání
     Pomyslete na potřebu každodenní péče, času a zaměstnání, který musíte svému miláčkovi denodenně věnovat. Ačkolivštěňata Goldenů vypadají jako plyšoví medvídci, nejsou to hračky pro děti a brzy vyrostou do značných rozměrů. O péči jako takové se dočtete v kapitole PÉČE. Golden mimo výše zmiňované potřebě pohybu potřebuje zaměstnání - tedy nejen fyzické, ale také psychické. O výcviku a různých možnostech zaměstnání svého Goldena se dočtete v kapitole VÝCVIK, která se připravuje. Golden se jako vodní pes neštítí chodit ven při žádné nepřízni počasí, ať třeba mrzne až praští, ať padají trakače. Jste-li povaleči, kteří se zdráhají chodit ven i při pěkném počasí, pořiďte si proto radši pekinéze - to je ten správný postelový pes na gauč pro pecivály! Jako milovníci přírody a její častí návštěvníci, sportovci i dobří plavci si ale s Goldenem budete dobře rozumět! Jen ho vzhledem k jeho věku nepřetěžovat a nezapomenout ho brát na procházky do přírody, do lesů a především s sebou k vodě! Goldeni milují plavání!
6. Golden - a dítě
     Myslím, že nenajdete vděčnější a trpělivější chůvu, než jakou je Golden Retriever. Ale mějte vždy na paměti, že malé dítě dovede být ke psovi velmi necitelné a ačkoliv je Golden ve své podstatě pes velice dobrotivý, milující děti, nikdy nenechávejte malé dítě a psa o samotě po jakkoliv dlouhou dobu! Když neodoláte prosbám svých dětí - mámo, táto, chci Goldena - mějte na paměti, že štěně, které vyroste v dospělého psa, dítě brzy omrzí. Existují samozřejmě cenné výjimky, ale při pořizování psa dítěti za něj vždy neseme plnou odpovědnost my, čili rodiče! Ovšem asi nenajdete šťastnější párek než dítě se svým nejlepším přítelem Goldenem.
7. Golden - a jeho věk
    Ačkoliv průměr goldeního věku mluví až o 15 letech, což je jeden z nejvyšších věků mezi loveckými psy vůbec, šťastný to Golden, který odejde přirozenou smrtí - těch vskutku zase tolik není. Jste přesto schopni se o Goldena dobře starat až po tak dlouhou dobu?
8. Golden - a dovolená
    Myslete na to, kdo se bude o vašeho Goldena starat, jedete-li pryč třeba na prázdniny. Ideální by bylo vzít Goldena s sebou, zlaťáci obvykle cestování se svou smečkou milují, ale je třeba hledět na jejich potřeby. Jsou velmi náchylní k přehřátí, takže výlet do Tuniska by asi nebyl tím nejlepším řešením. Stejně tak je dobré hledět na způsob dopravy. Přeprava Goldena v letadle jako zavazadlo v zavazadlovém prostoru není podle mě nic jiného, než tyrání věrného přítele. Radši si vyjeďte na cesty se svým Goldenem autem. Pokud jedete nějakou cestovkou, musíte se předem informovat, jestli přepravují též nejlepší přátele člověka. To platí i o hotelích. Pokud se rozhodnete nechat svého zlaťáka doma, musíte mu obstarat chůvu, která se o něj bude v době vaší nepřítomnosti starat Jestli nikoho takového nemáte, pak ho můžete dát do speciálního psího hotelu. Ale pozor, jejich úroveň se různí a jsou i tací, kteří prodávají své hosty a pak vám do očí řeknou, že váš miláček umřel! Nemluvě o tom, že odloučení bolí majitele stejně jako chudáka najednou opuštěného Goldena. Já osobně beru vždy své zlaťáky s sebou, ať už jedu kamkoliv. Ideální je vyjet si do spíše horské přírody k čistým vodním polochám, řekám a jezerům. Dokonalým příkladem je Rakousko, kde se ke psům dle našich zkušeností chovají velice hezky. Další milou rodinnou dovolenou poskytuje i Retriever klub CZ, pořádající několikadenní výcviková setkání, dokonce zakončená OVVR potřebnými pro uchovnění. Podobné akce pořádá i KCHLS.
9. Golden - a vy
    Zamyslete se nachvíli sami nad sebou. Jste veselí a zároveň zodpovědní, společenští, přátelští a zároveň nesobečtí, milující přírodu a zvířata? Pokud ano, budete si s Goldenem rozumět. Jste-li sobci s labilní nervovou soustavou, nezodpovědní a namyšlení, Goldena ani jiného psa si nepořizujte!
10. Golden - a konec
    Bohužel stejně jako žádný člověk ani žádný pes nemůže žít věčně. Proces stárnutí je neodvratitelný a psí život je oproti našemu nesrovnatelně kratší. Každý člověk, který stárne, začne dříve či později přemýšlet o smrti. Pokud člověk trpí nevyléčitelnou nemocí, nemá možnost svobodné volby vysvobození. Veterinární medicína tohle umožňuje. Známe našeho Goldena nejvíce ze všech a právě my poznáme, jestli pes trpí. Pokud chce bojovat, bojujme s ním za jeho život. Pokud ne, umožněme mu důstojný a bezbolestný odchod.
                                                                                 
    Odpovězte nyní po pravdě, hodí se Golden k vašemu životnímu stylu? Pokud ne, je obdivuhodné si to přiznat a Goldena si nepořídit, než abyste si ho pořídili a následně strádali oba dva. Pokud si myslíte, že se k vám Golden hodí, a toužíte si nějakého pořídit, projděte si nejprve všechny dostupné zdroje o tomto plemeni, choďte se dívat na výstavy, navazujte kontakty s chovateli, pronikejte postupem času do tajů chovu Goldenů v naší republice a postupně se naučte rozpoznávat seriózní chovatele od množitelů bez skrupulí a podvodníků. Hlavně nesmíte pořízení štěněte uspěchat!!! 

                         Goldeni chtějí být právoplatnými členy rodiny!!! Jsou to psi bezmezně milující člověka, hlavně děti!                   

                                                                                  Photo and text by - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?