Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

GOLDY FOREVER Goldens: naše úspěchy

O posledním lednovém víkendu roku 2004 jsme se účastnili dvou mezinárodních výstav psů v Budapešti (H). Historicky úplně poprvé stála v katalogu jména našich štěňátek s příjmením "Goldy Forever", proto byly tyto dvě výstavy pro mě velikou společenskou událostí. 

Měla jsem přihlášeno celkem 5 zlaťáčků na oba dva výstavní dny, a sice:

Z pejsků: Angel Of Passion Goldy Forever, Astral Passion Goldy Forever, Ashbury Touch the Sky 

Z feneček: Adorable Passion Goldy Forever a Attractive Passion Goldy Forever 

Všechna naše štěňátka byla vystavována v třídě baby (3-6 měsíců) ve "nohatém" nevděčném věku 4 měsíců. Můj pes z Francie - Ashbury Touch the Sky - byl vystavován po oba dva dny v mezitřídě.

A naše výsledky? Jak probíhaly oba výstavní dny, jakpak se štěňátka předváděla a kdopak vlastně posuzoval, a jak jsme nakonec tedy dopadli? Pro trpělivé čtenáře je zde detailní reportáž z obou výstavních dnů. Dejte se pěkně do čtení! 

                        Sobota 31.1. 04, 1. výstavní den

V sobotu jsme malinko zaspali a tak jsme do Budapešti dorazili až po půl desáté, přičemž posuzování začínalo právě o půl desáté. Naštěstí jsme měli ještě fúru času, protože pan rozhodčí, přidělený pro naše plemeno, ještě posuzoval před námi několik dalších plemen, setry a dokonce labradory, takže jsem měla čas na úhradu výstavních poplatků (v Maďarsku je bezpečnější platit až na místě), na rozložení klece (zde štěňátka po celou dobu výstavy měla své zázemí a ničím nerušený klid a pohodu, prostor k oddychu a odpočinku), na vyvenčení pejsků i na konečné česací ceremonie. Všechno probíhalo v klidu a v pohodě, nebylo kam spěchat. Výstavní hala byla v Budapešti příjemně prostorná, kruhy byly dostatečně velké, podlaha pejskům příliš neklouzala, přesto potěšil pruh koberce v každém kruhu. Díky velkým prostorům si nikdo nemohl stěžovat na mačkanice, šlapanice a strkanice, každý si našel to své místečko a byl spokojený. Kéž by to tak pokaždé bylo i na českých výstavách! 

Goldeny posuzoval pan Dr. Ernesto Capro z Itálie. Byla jsem velmi zvědavá na způsob jeho posuzování, trošku jsem měla obavy, protože už jsem zažila jedno nepříliš kvalitní posuzování také rozhodčího z Itálie, ale způsob posuzování pana rozhodčího mě nakonec velmi mile překvapil. 

Když se chýlila doba nástupu do kruhu, hladina adrenalinu v krvi mi nebezpečně rychle stoupala. Moc jsem se těšila, až úplně poprvé předvedu ty naše rozkošná miminka. A pak to konečně přišlo.

Vedoucí kruhu byla vyzvána k nastoupení třída baby - pejsci. Tak honem honem, kluci moji zlatí! Dle katalogu šel první Angel Of Passion a hned za ním Astral Passion. Já jsem vedla Angela. Za oběma bratry byli vystavováni ještě další dvě babynka, takže dohromady byli v kruhu 4 kluci. Všichni jsme nastoupili a já byla vyzvána jako první k posouzení s Angelem. Angel mi udělal velikou radost. Předváděl se opravdu nádherně. Celou dobu stál v nádherném napjatém postoji, ani se nehnul! Rozhodčí mu prohlédl skus, pak varlátka, prohmatal si mého malého chlapečka a pak mě požádal o předvedení za pohybu - kolečko v kruhu a pak ještě tam a zpět na koberci. 

Pak nastoupila na předvedení naše druhá naděje - Astral Passion Goldy Forever. Astrálek se nepředvádí tak dobře staticky jako spíše dynamicky. Má nádherný pohyb a lépe se předvádí ve volném postoji. 

Pak šli na posouzení další dva pejsci. Jakmile bylo odposuzováno, rozhodoval se pan rozhodčí o pořadí. Nakonec podal první ruku mně. Angel vyhrál svou třídu s oceněním Velmi nadějný 1 a Astrálek získal ocenění Velmi nadějný 2 !!! Tajně jsem si přála, aby vyhrál Astrálek, ale Angel si prvenství zasloužil za svůj dokonalý statický postoj. Předvedl se lépe než jeho bratr, proto zvítězil. 

Angel i Astrálek získali moc pěkné posudky. Angelovi byl pochválen typ, hlava, dobrá horní linie, velmi dobře vyvinuté předhrudí, dobře nasazený ocas, dobrá kostra a dobrý pohyb. Astrálek byl pochválen za milou povahu (projevoval se živěji než jeho bráška), pěknou hlavu, kvalitní pigmentaci, dobrou horní linii, za dobře vyvinuté předhrudí, dobré "paciny" a výborný pohyb.

Měla jsem z úspěchu obou kluků velikou radost. Následovala přestávka několika minut, kdy jsem si mohla oddechnout, než jsem nastoupila do kruhu s mou největší hvězdou, s Robbiem. V mezitřídě byli vystavováni jen 4 pejsci. Robbie z nich byl vystavován jako poslední, ačkoliv jeho oficiální jméno zní "Ashbury Touch the Sky", udělali si ze mě maďarští pořadatelé již potřetí "legraci", když ho přejmenovali na "Vashbury Touch the Sky". Robbie mě moc potěšil, předváděl se moc pěkně a elegantně a získal ocenění Výborný 1, CAC. Rozhodčí mu pochválil pěkný typ, kvalitní pigment, dobrá záda i výbornou horní linii, dobře vyvinuté předhrudí, dobře nasazený ocas i dobrou kostru. Byla jsem moc šťastná. Robbieho prvenstvím z mezitřídy ale úspěchy tohoto dne ještě nekončily. 

S napětím jsem sledovala další průběh posuzování a pak nastoupila s Robbiem o zadávaní titulu CACIB spolu s dalšími CACovými psy. K mé velké radosti nakonec Robbie získal i tento titul! 

Celá šťastná jsem vyběhla z kruhu a hned se šla připravit na předvedení mých holčiček. Nastupovala totiž třída baby - fenky. Opět byly přihlášeny celkem 4 fenečky. Jako první jsem šla na řadu s Adorable Passion. Ta se bohužel odmítala venku vyvenčit, takže se v kruhu vrtěla a nechtěla mi moc stát. Výsledek proto nebyl takový, jaký bych považovala za ideální. Jako další šla na řadu Attractive Passion. Attractive zdědila tvrdohlavost po obou rodičích, takže zásadně odmítá dělat něco proti své vůli a jako pravá dcera svého otce zrovna nemiluje napjatý postoj. Prezentací si to mé holčičky malinko pokazily, ale i tak získaly pěkná ocenění. Obě byly oceněné jako velmi nadějné, Attractive jako Velmi nadějná 2 a Adorable Passion jako Velmi nadějná 3. Co se týče posudků, Attractive pan rozhodčí všechno pochválil, Adorable pochválil jako typickou fenečku s milým charakterem, s dobře nasazeným ocáskem, dobrými pacinkami a pěkným pohybem. 

Po posouzení holčiček byla konečně chvilka úlevy a klidu. Štěňátka jsme vyvenčili a Robbieho jsem postupně připravovala na uchazečství o titul BOB. Až byly fenky konečně odposuzovány, nastoupila jsem s ním do kruhu, tento den již naposled. Pro pana rozhodčího to bylo těžké rozhodování. Nakonec byl titul BOB přidělen CACIBové fence. 

Pomalu jsme se odebrali ke slavnostnímu kruhu, určenému pro závěrečné soutěže. Zde jsem nastoupila s VN 1 Angelem do soutěže o nejlepší BABY výstavy. Konkurence byla obrovská, soutěže se účastnili všichni úspěšní ze tříd baby i dorostu všech plemen a obou pohlaví. Angel se opět předváděl nádherně, krásně běhal a ještě krásněji stál po celou dobu, co byl ve slavnostním kruhu. Tuto soutěž posuzoval náš rozhodčí z Itálie, a bylo mi velkou poctou, že Angela vybral asi mezi 10 nejlepších štěňátek výstavy. Dál už jsme nepostoupili, ale byla to moc milá a pro štěně velmi cenná, nová zkušenost!

Výstava pro nás pro tento den skončila, tak jsme se neslušně (před koncem výstavy) sbalili a jeli si odpočinout do našeho hotelu. Načerpat síly na příští výstavní den bylo potřeba! Nejen pro nás, ale hlavně pro naše štěňátka. V hotelu na nás hleděli trošku jako na ojedinělou raritu. Bodejť by ne, s tolika nádhernými zlaťáky!

                         Neděle 1.2. 04, 2. výstavní den

A rázem tu byl nový den. Bylo snad ještě tepleji než předchozí den. Klec se štěňátky jsem proto přikryla dekou, aby na ně nemohly vtíravé sluneční paprsky. Opět byli před námi posuzováni labradoři. Tetokráte LR a GR posuzoval známý rozhodčí a dlouholetý chovatel GR Mr. Henric Frycstrand (S, CHS Dewmist). 

Kdo se počká, ten se dočká! Najednou je tu třída baby - pejsci a my opět nastupujeme do kruhu, s Angelem a Astralkem. Tentokráte byla konkurence větší, počet přihlášených psů oproti sobotě vzrostl a v naší třídě bylo přihlášeno 7 štěňátek! Opět jsem šla jako první s Angelem, který opět moc pěkně stál. Jako druhý šel na posouzení Astrálek, který se dnes předváděl moc pěkně. Pak jsme čekali na posouzení dalších miminek, a až pan rozhodčí všechna babynka ohodnotil, rozhodoval se o pořadí. Třídu baby v chlapečcích vyhrál k mé veliké radosti Astrálek s oceněním Velmi nadějný 1, Angel získal ocenění Velmi nadějný 3!

Měla jsem opět velikou radost. Astrálek získal nádherný posudek, kde mu pan rozhodčí pochválil krásnou hlavu a milý výraz, výborný krk, dobrou kostru, výborné tělo, výbornou "silnou" horní linii, dobrá záda, šťastný a krásný pohyb, milý temperament! Angelovi byla pochválena nádherná hlava a milý výraz, dobrý krk, dobrá kostra, výborné tělo, pěkné zadní úhlení i velmi dobrý pohyb

Jako další naše naděje vstoupil do kruhu můj milý Francouzek. Opět mě velmi mile překvapil, když se moc pěkně předvedl. Robbie získal podruhé za sebou ocenění Výborný 1, CAC. V mezitřídě bylo tentokráte vystaveno 5 pejsků. A aby toho nebylo málo, tak jsme nakonec dostali i titul R.CACIB. Robbie byl pochválen za atraktivní hlavu i výraz, velmi dobrý krk i ramena, dobrou kostru, super tělo, dobrá záda, kvalitní pohyb, nádhernou srst a já jsem byla pochválena za kvalitní předvedení. Co mě asi nejvíce potěšilo byla poznámka o zářivé budoucnosti mého mladého Franouze.

Jen co jsem s Robbiem vystoupila z kruhu, hned vzápětí jsem do něj nastoupila zpět. Byla tu totiž třída baby - holčičky! Tentokráte byly přihlášené jen 3. Opět jsem jako první nastoupila s Adorable Passion. Dnes se předváděla opravdu skvostně, těžko jí něco vytknout. Nádherně běhala a úžasně stála v napjatém postoji. Attractive Passion šla na posouzení jako druhá. Obě dvě holčičky získali ocenění velmi nadějná, Adorable zvítězila a Attractive si zopakovala včerejší druhé místo. Adorable pan rozhodčí pochválil rozkošnou hlavu a velmi pěkný výraz, dobrý krk, krásné tělo, vynikající horní linii, výborné úhlení a velmi dobrý pohyb. Atrractive pochválil nádherné úhlení, hlavu, výraz i krásné tělo. Měla jsem opět velikou radost z úspěchů našich holčiček. Tajně jsem vítězství přála Attractive, ale Adorable se prostě předváděla lépe. 

Nakonec bylo dobře, že zvítězila Adorable. Odpoledne jsme šli znovu do soutěže o nejlepší baby výstavy a Adorable se předváděla opět nádherně. Attractive by se asi nepředvedla tak pěkně, Adorable je showmanka odmalička. Také proto Adorable Passion postoupila do užšího výběru. Posuzoval pan rozhodčí Juan Naveda v Carrero (E) a musím říct, že ještě před tím, než jsme s Adorable a Astralkem nastoupily do slavnostního kruhu, jsem si udělala srandu a řekla, že šance v této soutěži je tak mizivá, jako když teď půjdu ven z haly a šlápnu na mořského ježka. A pak jsem nahlas prohlásila, že pokud tedy něco dostaneme, tak na toho ježka opravdu šlápnu. Byla to samozřejmě legrace, ale ... zní to neuvěřitelně, ale Adorable v těžké konkurenci asi 60-70 štěňat obou pohlaví, z baby tříd i z dorostu, ze všech plemen, nakonec uspěla a získala nádherné 2. místo, čili byla Res. BEST IN SHOW PUPPY !!! Byla jsem jako opařená, tak tohle jsem vůbec nečekala! I když musím mou holčičku pochválit, předváděla se opravdu skvěle, krásně stála, mrskající stále praporkem, a nádherně běhala. 

Takže když to vše shrnu a podtrhnu, byl tento výstavní víkend pro nás opravdu vydařený. Nejen kvůli skvělému umístění všech našich štěňátek a Robbieho, ale především díky tomu, že se všechna naše štěňátka moc pěkně předvedla a prokázala tak kvality svého původu - nejen ty exteriérové, ale především povahové, poněvadž se naprosto úžasně a přirozeně adaptovala na nové, rušné prostředí ve výstavní hale, se spoustou nových podnětů a vjemů, s davy lidí a se širokou škálou psích plemen, ale i zvuků, předmětů i dalších nových elementů. Adaptovala se zde, stejně jako v hotelu, naprosto skvěle, přirozeně a bezproblémově, což dokazuje jak vyrovnanost a pevnost jejich povah, tak výbornou socializaci, a když už o ní mluvíme, tak vlastně samotné výstavy přispěly k další fázi socializace našich štěňat. 

Jsem hrdá na to, že se naše štěňata na svých prvních dvou výstavách neztratila a do budoucna jim i jejich majitelům srdečně přeji mnoho dalších výstavních i pracovních úspěchů, především však pevné zdraví a nádherný život plný radosti a spokojenosti!

                                   Nejúspěšnější člen naší výpravy - Res. BIS Adorable Passion Goldy Forever a její pohár

                                                                                                                                - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?