Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

          Výběr správného chovatele    


Rozhodli jsme se tedy, že si pořídíme štěně Goldena s PP. Peníze na to máme, Test způsobilosti nám také vyšel dobře ... ale co dál? Pokud chcete opravdovou kvalitu, radím Vám soustředit se spíše na zahraničí - GB, Francie, Skandinávie, Holandsko, ze všech těchto států je možnost vybrat si skutečnou kvalitu. Ovšem i zde jsou lepší i horší chovatelé! Je proto třeba mít se každopádně na pozoru, ať už si vybíráme štěně odtud, nebo z venku!        
 

Jsme začátečníci, tak jak si vybrat z přehršle chovatelských stanic tu nejlepší? Jde vůbec taková najít? A kde ji hledat?
Abychom došli k solidnímu závěru, musím vás nejprve upozornit na to, že bohužel i mezi chovateli štěňat s PP existují bezcitní množitelé. Naštěstí je jich mnohem méně, než v případě "chovatelů" štěňat bez PP, ale jak se říká - kde je člověk, tam je zlo. Touha po slávě, moci a po penězích člověka moc změní. A v chovatelství jde mnohým právě a hlavně jen o peníze, moc a slávu, i když to tak na první pohled nemusí vůbec vypadat. 

Proto se musíme naučit rozlišovat klamy a bludy z chovatelského světa. 

Nejlepší recept na to zní: poznat je!                                       

Choďte pravidelně na všechny možné výstavy, navazujte kontakty s všemi možnými chovateli, seznamujte se s jejich Goldeny, mapujte si jejich původy, prostudujte všechny dostupné zdroje o Goldenech, navazujte kontakty s chovatelslkými kluby sdružující retrívry (v našem případě je to Retriever klub CZ a Klub chovatelů loveckých slídičů - sekce retrieverů) ale i se zahraničními kluby, učte se poznávat Goldeny na vlastní oči, srovnávejte je se standardem, pište si výsledky HD po jednotlivých spojeních v jednotlivých kennelech a srovnávejte, zkrátka posbírejte co nejvíce informací a seznamujte se se zdejšími i zahraničními chovy Goldenů! Začnete-li se v chovu orientovat, přijdete na linie více i méně zatížené HD, na linie exteriérově úspěšné i na linie pracovní, zkrátka na vše, co potřebujete vědět o našich chovech. Dobře - když známe průměrné výsledky zdraví, povahy i exteriéru v jednotlivých liniích, jak teď vybrat toho pravého chovatele?

Hlavně pořízení Goldena neuspěchejte! Nejprve si nechte nějaký čas na to, abyste stejně jako jeho dostatečně poznali především jeho chovatele! Až proniknete do tajů chovů okolo nich, přijdete na to, že jedna chovatelská stanice, chlubící se svou kvalitou a vynášející se málem do nebes nejen svými webovými stránkami je vlastně jedna velká fraška, nafouklá bublina, množírna nekvalitních štěňat pod záminkou dokonalosti samotné - druhá, první velmi podobná zase chová na agresivních fenách, třetí podvádí s vyšetřením HD apod. apod. apod.
Až pak procitnete do takovýchto nechutných podrobností, jako třeba podvodů s průkazy původu, asi vám bude nanic. Na druhou stranu ale zase nesmíte věřit všemu, co "jedna paní povídala", protože mnohdy také jde o plané, závistivé pomluvy. Musíte se do chovu umět vcítit a rozlišit pravdu a klam. Nejlépe tak, že prostě poznáte jednotlivé chovatele osobně.


Navštivte jednotlivé chovatele a všímejte si jejich vztahů ke psům, jejich vzájemného kontaktu i kontaktu psů s vámi. Chovají se  psi vesele, beze stop agresivity a bázně k chovateli i k vám? Vypadají zdravě a opečovávaně? Jak je má chovatel ubytované? Žijí jeho psi v kotcích? Pokud ano, jsou kotce udržované, bez tlejících výkalů, moči a beze stop parazitů? Nebo s nimi chovatel žije v domě? Jak ho psi respektují, jak je má vycvičené?
Ukazuje vám chovatel výsledky z výstav, zkoušek a zdravotních vyšetření? Zahrejte si na "hloupého Jardu" a nebojte se vyptávat chovatele na primitivní i složitější otázky ohledně GR. Rozumí vůbec chovatel svému plemeni? Jak se k sobě chovají jednotliví psi ve smečce?          

Nebo má snad chovatel psy pozavírané a štěkající v kotcích? Je vám chovatel ochoten dobře poradit, chová se k vám na úrovni nebo vás nepříjemným hlasem odbude? Nepustí vás snad chovatel ke psům s nějakou hloupou výmluvou? Nutí vám chovatel ke štěněti antibiotika nebo vám dokonce nabízí nějaká jiná zvířata, se snahou se jich "zbavit"? Toho všeho a ještě mnoha jiných věcí je třeba si pozorně všímat.

Pokud má chovatel okatě mnoho psů, které očividně nestíhá opečovávat, pokud psi vypadají neudržovaně, nemocně nebo smutně, či jsou snad dokonce agresivní nebo bázliví, pokud vás k nim chovatel nechce za žádnou cenu bez rozumného vysvětlení pustit, pokud se psi chovatele očividně bojí, pokud chovatel plete triviální znalosti chovaného plemene a tak dále, poznamenejte si u jeho jména v seznamu chovatelů, který je dobré si utvořit, čím vším se vám nezdá. Od takové člověka si pak štěně neberte! Když si uděláte dobrý seznam, budete mít pak potřebný přehled chovatelů, a budete se lépe orientovat ve špatných, dobrých a lepších chovatelích.

Jestliže dobře poznáte české chovy, přijdete na to, že nejsou zdaleka tak výjimečné, jako se některé z nich zdají. Já osobně velice zvažuji, jestli si ze zdejších chovů vezmu ještě někdy štěně, protože znám dobře chov zdejší úrovně, původy a zdraví zdejších psů a především jediné viníky všech patálií - dokonalé chovatele a jejich zaručeně dokonalé chovatelské postupy v podobách příšerných - nekvalitních příbuzenských plemeniteb (viz. rubrika Metody čistokrevného chovu). Protože pokud se chovatel dostatečně neorientuje v původech psů plemen, které chová, a chová ještě navíc příbuzensky, je to hotová katastrofa. Když chováme na nepříbuzných rodičích, dědičné vady se nám sice tolik nenamnoží jako při nevhodně zvoleném příbuzném spojení, postaveném na nekvalitních jedincích, ale pozor - nepříbuzné spojení se také nemusí rovnat kvalitě! Asi nejšetrnější z hlediska genetiky je chovat na navzájem nepříbuzných jedincích, ovšem pro udržení exteriéru je dobré použít jedince, kteří jsou si velice podobní. Exteriér nejlépe upevníme příbuznými spojeními, pokud podchytíme ty správné linie v původu štěňat, dovedeme z rodičů a dalších předků získat to nejlepší, čili udržíme pevné zdraví, kvalitní exteriér i typickou povahu, ovšem do liniové plemenitby by se měli pouštět jedině odborníci - znalci původů jednotlivých psů plemene - a v případě inbrídingu jsou takové znalosti holou nezbytností!!! Pokud tedy "liniovky" položíme na skutečně kvalitních jedincích, jsou zde velké předpoklady, že si kvality svých předků ponesou štěňátka dál. V opačném případě - a především při použití inbrídingu - se nám v chovu namnoží dědičné vady. 
Opravdu málo chovatelských stanic Goldenů se zde v Česku pokouší vytvářet a vést poměrně kvalitní chovy i z hlediska zahraniční konkurence. Takové stanice bych snad spočítala na prstech jedné ruky. Původy zdejších psů jsou vyjma zmiňovaných výjimek - kromě kvalitních importovaných psů, úspěšných zahraničních krytí a krytí některými importy na špatné úrovni. Přitom pojem kvalitní chov kontra solidní chovatel spolu úzce souvisí. To znamená, že skutečně kvalitní chovatelské stanice se nijak nevážou na naše české poměry, snaží se navazovat zahraniční kontakty, krýt kvalitními zahraničními plemeníky i přivážet do našich poměrně neutěšených poměrů novou, kvalitnější krev.                                                          

Importy spolu samozřejmě váží jistá rizika, protože v zahraničí je zdraví posuzováno jinou měrou než u nás a pokud se necháme nalákat na opravdu nádherné webové stránky s nádhernými psy ze zahraničí - pozor na to, zdání může klamat a psi mohou ve skutečnosti vypadat úplně jinak! Podobně jako někteří naši chovatelé, kteří náš zrak upoutají krásnými webovými stránkami, i někteří zahraniční chovatelé na vás mohou takto zapůsobit. Není všechno zlato, co se třpytí!

Opět je dobré navazovat kontakty se zahraničím, navštěvovat také zahraniční výstavy a chovatele a dělat si tak osobní obrázky o kennelech Goldenů v zahraničí. A opět pozor! Ne každá zahraniční země je na tom lépe než my! Z hlediska toho, že Goldeny chováme teprve 22 rokem není úroveň naše chovu zase tak nejhorší (ovšem nelze to srovnávat se špičkou v Anglii, Francii nebo ve Skandinávii!!!). Ať už si vybíráme štěně ze zahraničí nebo z našeho státu, skutečně solidní chovatel, kterému na svých odchovech záleží, neprodá štěně jen tak někomu - nejprve si nás prověří, jsme-li vůbec jeho kvalitního štěněte hodni! Nelekejte se, to je jen důkaz toho, že své psy miluje. Dokažte mu, že máte na to vlastnit kvalitní Goldeny a že si taky nepořídíte štěně GR jen tak od někoho! Často se stává, že pokud si chcete vzít štěně z kvalitního kennelu, musíte nějakou dobu počkat, protože solidní chovatel nemnoží a nemá štěňata k dispozici každý den, nýbrž se řídí podle potřeb svých fen. Nebojte se čekat, berete-li si štěně od spolehlivého kennelu z exklusivního zahraničního spojení - zde je vysoká šance, že nebudete zklamaní.

Nakonec mi dovolte uvést časté VADY Goldenů z Českého chovu - kvůli nepromyšlenému chovu časté zdravotní problémy (dysplazie kyčlí, ale začínají se objevovat i problémy s lokty, nicméně o povinném vyšetřování DLK zatím chovné podmínky mlčí - i když chovatelé ví, že tu ty problémy jsou, jen je nechtějí řešit - pak samozřejmě problémy s velice rozšířenou rakovinou cév, vyšetření očí je zatím také u nás nepovinné ...), díky množitelství na povahově labilních jedincích nestandardní - netypické povahy, díky neznalosti mnoha chovatelů rovněž exteriérově nepříliš kvalitní psi - často nám chybí silnější kostry, korektní zadní úhlení, pěkné hlavy, je zde i častý problém s horní linií (souvisí s nekorektním zadním úhlením), nemluvě o poměrně časté nedostatečné přípravě retrívra na výstavy (špatná úprava srsti, popř. vůbec žádná, pes není zvyklý ukázat zuby rozhodčímu, vyvléká se z vodítka a utíká z kruhu ...), to všechno jsou faktory, na které by se měli chovatelé (a majitelé v případě předvádění psa na výstavách) zaměřit se snahou o jejich zlepšení.  Vedení klubů by se zase mělo zaměřit na to, aby častěji zvalo na naše výstavy kvalitní zahraniční rozhodčí, kteří jsou nezaujatí, nestranní a skuteční odborníci - nejlépe chovatelé daného plemene. Tak tomu bylo v Telči na 11. klubové výstavě RK CZ, kde Goldeny posuzovali známí chovatelé Mr. a Mrs. Edwards z GB (CHS Lovehayne Goldens). Tolik velmi dobrých, dobrých a především dostatečných Česká republika ještě nezažila ... takové nestranné názory z úst odborníku na kvalitu, přesněji řečeno nekvalitu našeho chovu GR jsou velmi cenné, protože chovatelé mají možnost uvědomit si vady svého chovu a snažit se je z něj odstraňovat lepším výběrem rodičů - budoucích spojení. Ovšem ne každý chovatel se snaží naslouchat a tak tu vždy budou tací, kteří povedou svůj nepříliš kvalitní chov s tím, že vlastně chovají na špičce. 

Milý zájemci o štěně - kvalitní štěně GR z Česka, nemáš to vůbec jednoduché. Záleží jen na tobě a na tvých znalostech, jak se rozhodneš, jak si vybereš a jestli nepřebereš! Přeji Ti hodně štěstí při nesnadném výběru !!!

Pro zvídavé hlavy uvádím několik odkazů na zajímavé stránky zahraničních kennelů Golden Retrieverů. 

Velice užitečná a pro chovatele GR naprosto nezbytná je celosvětová databáze Golden Retrieverů. Máte-li Goldena s PP i vy, i vy máte možnost zapsat si tam svého psa!

ANGLIE

Stanroph --- Xanthos --- 

FRANCIE

Ashbury --- Of Glen Sheallag --- 

SKANDINÁVIE

Karvin (Finsko) --- Gembaek´s (Dánsko) --- Rossmix (Švédsko) ---

                                                                                                                                       - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?