Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

                   Výběr štěněte               
A je to tady - nabrali jste maximum znalostí ohledně Goldenů v ČR, jejich původy a jednotlivé chovy máte v malíčku, zjistili jste, kdo je podvodník a kdo naopak oběť a že všechno kolem chovů je vlastně jedna velká drbárna? Blahopřeji vám, úspěšně jste pronikli do tajů chovu Golden Retrievera v České republice.                                       

Dle nabytých znalostí a zkušeností s chovateli jste zvolili právě jednu - a dle vašeho názoru nejvhodnější stanici, odkud si budete brát štěně. Postupovali jste korektně a zjišťovali jste si rodokmenovou hodnotu štěňat (čili kvalitu předků štěňat, jejich zdravotní a pracovní výsledky a výstavní úspěchy), chovnou hodnotu (čili úroveň jedince pro zařazení do chovu - velice důležitý údaj především u rodičů, ovšem nenechte se zmýlit, jsou chovatelé, kterým nejde o tituly a své perspektivní psy vystavují pouze minimálně a napoprvé se nemusí zadařit - podle dvou výsledků z výstav rozhodně nemůžeme nabýt dojmu, jaké přesné kvality náš pes obnáší a tak mají často zdánlivě kvalitnější psy ti, kteří neustále obíhají výstavy všude možně, a ačkoliv nemají tak kvalitní psy, podaří se jim prorazit právě díky jejich neustálému navštěvování výstav a "štěstí" na některé rozhodčí - tomu se jinak říká tzv. "vyježděné tituly") a plemennou hodnotu (čili schopnost rodičů předávat exteriérové i povahové rysy na potomky - zjištění této hodnoty potřebuje více času a trpělivosti, a také více potomků po určitých rodičích, aby se mohlo říct, jaké rysy jaký plemeník / chovná fena předává). 

Chovatel je bdělý, avšak obětavý, domluvili jste se předem na odběru štěněte a teď už jen můžete čekat, jak dopadne krytí a co bude z toho slavného zahraničního krytí vlastně bude. V mezičase tříbíte a doplňujete již nabyté znalosti, také se psychicky pomalu, ale jistě připravujete na příchod nového člena rodiny. Nakupujete misky, kvalitní krmivo vám obstará starostlivý chovatel, který trvá na tom, abyste nepřestali krmit tím nejlepším, čím on začal, sháníte první obojek a vodítko, vybíráte mezi spousty pelíšky a hračkami jen ty nejlepší pro vašeho jistě nejlepšího goldeního juniora pod sluncem. I když už máte předem prostudované příručky, pročítáte je znovu a znovu a kapitolu o péči o štěňátka umíte zpaměti odpředu dozadu i obráceně.               

Nadejde den D a vrh je na světě. Chcete se na něj přijít podívat, ale chovatel vám v tom zatím brání. Není divu, štěňata jsou zatím moc malá a mohli byste na ně nechtěně přenést nějakou infekci. I chovatel si na prahu domu desinfikuje boty, vyhýbá se kontaktu s cizími psy, překládá všechny data návštěv, převléká se ke štěňatům do čistého oblečení a dezinfikuje si ruce. Kolem tří - čtyř týdnů štěněcího věku jsou štěňata nejzranitelnější. Po očkování si už chovatel může krapet oddychnout a pomalu začíná svolávat zájemce, stejně tak štěňata mohou začít chodit na zahradu. Celí nadšení si jedete vybrat štěňátko, pomalu přes celou republiku. Po příjezdu se hned nehrnete ke štěňatům a jejich pečlivé matce, nýbrž jste poučeni o chování ke štěňatům a vydezinfikováni. Nutno podotknout, že otázka ochrany štěňat před návštěvami a cizími psy je zcela ponechána na uvážení chovatele. Tudíž se můžete setkat s přehnaně čistotným a velmi nekompromisním přístupem ze strany chovatele, který se snaží štěňata po kritickou dobu izolovat od nebezpečí infekčních onemocnění. Můžete totiž na sobě přinést vir, aniž o něm víte a celý vrh může umřít! Kdo to někdy zažil, ten si to pamatuje na celý život a je v tomto ohledu nezlomný. Dokonce si i někdy v takovém případě musíte vybírat štěně přes sklo! Na druhé straně jsou ti chovatelé, kteří štěňatům umožní styk se zdravými, očkovanými psy, kteří i když jsou zdravotně kontrolovaní, mohou být nevědomými přenašeči virů. Otázka ohledně hygieny vrhu je nesmírně důležitá, myslím, že izolovat štěňata úplně od světa by jim neumožnilo rozvinout tolik jejich sociální vztahy - vždyť chovatel má největší podíl na tom, co ze štěněte vyroste! Na druhé straně bych zase nepřipustila styk se psy nebo lidmi, kteří mohou být přenašeči. Je to téma ožehavé a názory chovatelů se různí. Ale vy pokračujete dál ve své návštěvě. Jste poučeni i vydesinfikováni a konečně se můžete, za doprovodu starostlivého chovatele, jít podívat na tolik očekávaný vrh. Vstoupíte do "miminkovské" místnosti, kde vás hrdá matka, kojící své malé, přivítá bušením praporu o stěnu pěkné a čisté porodnice. Štěňátka, těch devět zlatých i krémových plyšových medvídků, se hned přestanou kojit a běží za vámi na uvítanou. Brzy na to pochopíte, proč se ke štěňatům nevyplatí brát si drahé oblečení a děkujete bohu, že vám chovatel půjčil čistou zástěru a pantofle místo těch drahých italských bot.

Pamatujte: Před návštěvou vrhu se vyhněte kontaktu se psy i jinými zvířaty a také oblastem, kde se psi hojně zdržují a venčí. Ideální by bylo se alespoň vysprchovat. Ke štěňatům si vždy berte čisté domácí oblečení, přezouvejte se a desinfikujte se. Pečlivě dbejte pokynů chovatele!


Dřepíte u hordy neposedných štěňat, která vás atakuje ze všech stran a vy nevíte, jaké kouzelnější stvoření si vybrat? Když všechna jsou přece tak okouzlující! Vezměme si z vrhu jedno nám zatím nejmilejší štěně a pečlivě zkontrolujme jeho zdravotní stav.

                                                                     Kontrola
1.Hlava
a) oči - Oči štěněte nesmí být slepené, zakalené, neměly by slzet a oční víčko se nesmí vchlipovat dovnitř, což je dědičná vada, která se projeví maximálně do jednoho roku. Koutky očí nesmí být zanícené - je to známka probíhající nebo potenciální nemoci, stejně tak oči musí být zcela jasné.
b) uši - Když se podíváte do oušek, neměly by být plné hnědého mazu, musí být čisté, lesklé a růžové, bez zánětu a když na ně sáhnete, štěně by to nemělo bolet, pokud mu zrovna nevytetovali do ucha identifikační číslo.
c) čenich - Čumáček musí být bez výtoku, žádné znaky rýmy netolerujte.
d) morda - Tlama štěňátek by měla obsahovat sadu 28 zoubků - jehliček. Neměly by být vidět žádné deformace čelistí, řezáky musí růst rovně, což je kvalitní základ pro standardní nůžkový skus. Podíváte-li se štěněti do tlamičky, neměla by páchnout. Může to být známka parazitů nebo také toho, že štěňátko ochutnalo něco moc dobrého. :)
2.Tělo
a) osrstění a kůže - Srst má být na pohlazení jemná, načechraná, huňatá, bez lysinek a černých "dropků", charakterizujících výskyt blech. Kůže má být pružná a hladká, bez vřídků a jiných novotvarů. Pánevní končetiny musí mít pouze čtyři prsty - musí být bez paspárků, tzv. vlčích prstů, které se občas objevují.
b) končetiny - Malincí Goldenci mívají krásně statné, mohutné a silné nohy, což je samozřejmostí. Všimněte si i utváření kloubů. Na končetinách nesmí být žádné deformity, což může znamenat postižení čéšek nebo kyčlí.
c) bříško - Bříško štěněte nesmí být na podhmat tvrdé, to svědčí o parazitech a stejně tak v krajině pupku nesmí být zjevná výduť, znamenající kýlu.
d) genitálie - U obou pohlaví bez výtoku, pejskům může zkušený chovatel zkontrolovat, zda-li má sestouplá obě varlata. Ve věku odběru to sice ještě není nutné, ale je to jistota. Psi - kryptorchoidi - často trpí rakovinou právě tímto postižením a Goldeni s jedním varletem nemohou působit v chovu.
e) konečník - Oblast konečníku musí být čistá, bez známky průjmu či krve.
f) ocásek - Ocásek musí být bez zjevných defektů, zakřivení atd.


Mimo těchto tělesných znaků si samozřejmě všímáme chování štěňat. Jsou veselá, žravá, vitální a rvavá? Reagují dobře na matku a sourozence? Nejsou zakřiknutá, bojácná, nesedí v koutku, odstrčená a celá vylekaná? Nevyskytují se v jejich výběhu nebo porodnici stopy po zvracení nebo průjmu? Když si takové štěně vezmeme do ruky (musíme ho správně uchopit - pod hrudníkem a zadečkem), nemělo by naříkat bolestí a nemělo by se nás panicky bát. Takové štěně musí být pěkně kompaktní a hezky baculaté, nikoliv však vyhublé, podvyživené nebo přetloustlé. Vrh by měl být vyrovnaný, štěňata přibližně stejně velká, o čemž svědčí jejich životaschopnost.


Tak to byla teorie a teď opět k návštěvě. Zatímco jste se ujistili, že celý vrh je životaschopný, zdravý a vyrovnaný, s dobrými povahovými vlastnostmi bez příznaků jakýkoliv nemocí, chovatel vám mezitím vypráví o úspěšném krytí a bezproblémovém porodu, znovu mluví o výborném původu štěňat (protože rodokmeny už znáte nazpaměť, musíte souhlasit) a nyní se dostává k líčení povah a exteriéru jednotlivých štěňátek. Napněte uši a poslouchejte!


                                                            Výběr štěněte dle povahy

Řekněme si nejprve, že nejste příliš nároční na exteriér štěněte a vybíráte si štěně především podle jeho povahy. V sedmi až osmi týdnech se dá budoucí povaha velice dobře odhadnout. Můžete provádět s jednotlivými štěňaty speciální testy osobnosti, ale můžete se také omezit pouze na dobré pozorování a kontakt s jednotlivými štěňaty. Jste-li spíše starší člověk, s povahou klidnější, vyberte si taktéž štěně klidnější povahy, naopak jste-li mladý a energický člověk, nejspíše vám bude nejlépe sedět temperamentní klubko energie. Vrhne-li se na vás štěně bez sebemenšího náznaku strachu a začne vás okusovat, máte co dělat s vysokým sebevědomím dominantního jedince. Taková štěňata se sama nebo v čele průvodu vydávají neohroženě na výpravné akce, všude se snaží být za každou cenu první, všechno chtějí objevit a prozkoumat. Ráda se perou a chtějí vítězit. Často také vítězí. Vynikají živou a dravou povahou. Naopak submisivní štěňata si často lehají na záda a podrobují se svým dravějším sourozencům, sdružují se spíše ve skupince, kde mívají větší pocit bezpečí, jsou celkově mírnější, klidnější a působí rozvážněji. Jsou ve svém počínaní také opatrnější. S jednotlivými povahami vám nejlépe poradí chovatel, který má svůj vrh řádně "přečtený".

                                                        Výběr štěněte podle exteriéru

Pokud máte vážný zájem o vystavování a chov, chcete si z vrhu vybrat to nejperspektivnější štěně. Zkušený chovatel vám při výběru opět může být dobrým vodítkem.
Pigment: určíme dle barvy očí (čím tmavší, tím lepší) a patra
Oči: Velice tmavé barvy.
Hlava: Výrazný stop s hlavičkou pěkně mohutnou, kulatou a dobře modelovanou, celkově vyváženou.
Skus: nůžkový, řada řezáků by měla být rovná!
Tlapy: Velmi silné přední končetiny, takové válečky a pěkně kulaté, velké a mohutné lví packy.
Lopatky: Musí být položeny dostatečně šikmo za hrudními končetinami.
Úhlení: Pánevní končetiny - kolena i hlezna - by měla být dobře zaúhlená (někdo preferuje přeúhlení).
Horní linie: Dostatečně pevná, vodorovná.
Ocas: Dobré nasazení ocasu.
Pohyb: Korektní, suchý krk v dobrém poměru k tělu, správně nesená hlavička.
Při výběru štěněte se kromě povahy a exteriéru řídíme také svým vlastním srdcem, rozvážně, ale citlivě. Často se stává, že si štěně vybere nás a visí na nás celým svým srdcem - tomu já říkám osudová chvíle, ze které vznikne nejpevnější pouto přátelství a lásky na celý život. Já se také vždy snažím vybrat hvězdu z celého vrhu a zatím si každá zlatá hvězda našla právě mě! Pravdou ale, že pro každého milovníka psů je jeho pes tou hvězdou nejzářivější ...

Formality: Našli jste pro sebe to nejlepší štěně nebo si ono našlo vás? Tak jak tak se jeden druhému zamlouváte a nezbývá, než vyřešit všechny potřebné formality. Dobrý chovatel s vámi sepíše smlouvu o koupi štěněte, vybaví vás zásobou kvalitního krmení, na které je štěně zvyklé a především nejcennějšími radami, které ačkoliv už znáte ze všech možných příruček nazpaměť, si opět rádi vyslechnete z úst zkušeného a svého chovu znalého odborníka. Samozřejmostí je, že si s chovatelem budete první týdny pravidelně telefonovat a udržovat s ním trvalý kontakt!
                                                                                                                            Text by - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?