Goldy Forever Golden Retrievers: "GOLDY"                       Domů 

      Aktuálně - updaty

         Horké novinky

                  O nás   

            Naši Goldeni     

           Naše úspěchy

            Nabídka krytí     

        Štěňátka - vrh "A"

              Naše odchovy

              Fotogalerie

       Info o plemeni, rady       

               Kontakt

                E-mail  

      

                          VÝŽIVA                               

 MVDr. Jan Beránek, Klinika Jaggy - Výživa jako rizikový faktor vzniku ortopedických problémů v období růstu velkých a gigantických plemen psů

Nebezpečné potraviny

Osobní zkušenosti s krmivy

Dilatace a torze žaludku

                                                                                      

Je potřeba si uvědomit, že výživa - ať už u jakéhokoliv plemene - hraje velikou roli z hlediska kvality života zvířete.

Nemohu zapomenout na jednu procházku s Goldy, kdy jsme potkaly jezevčíka - či spíše "něco" jemu podobnému - šlo o malého, nízkého, dlouhého a přitom neuvěřitelně kulatého psa. Byl opravdu jako koule, snad dokonce jako baňka z vánočního stromečku. Když se s námahou vlekl, nepodobalo se to chůzi, ale valení nezvladatelného tanku. "Kulička" byl nejprve bez majitele, nicméně pak se objevila "vyšpekovaná" stará panička a já už jen v duchu litovala trpícího psa, který žere to, co dostane - v tomto případě zřejmě zbytky od stolu, nebo jinou, nevyváženou stravu - což se odráží na jeho zdravotním stavu. A výsledek - katastrofální!

Opačným extrémem tlustého psa je pes hubený. S tímto jevem se však setkáváme podstatně méně než s obezitou. 

Zodpovědný majitel /milovník/ chovatel psů by měl krmit tak, aby jeho miláčci nebyli ani přetloustlí, ani vyhublí.                          

Zvláště tloušťka je častý jev právě u retrívrů - zlatých a labradorských. Obezita pro retrívry, stejně jako i pro ostatní plemena, znamená jistá zdravotní rizika. Obzvláště pokud štěně retrívra (nebo obecně retrívra ve vývoji) krmíme nevhodnou stravou, může se to odrazit na jeho zdraví v podobě růstových a kosterních problémů (rychlý růst v období kolem 6 měsíců stáří, s tím spojené vývojové problémy, možný projev některých dědičných kosterních vad, obezita a z toho planoucí některé problémy, i úplný rozvoj vad dědičného charakteru - např. HD).

Hlavní zásadou je tedy krmit kompletní, vyváženou granulovanou stravou již prověřené značky, krmit typem krmiva, který odpovídá fyzickým předpokladům retrívra (tedy typem, který odpovídá jeho hmotnosti v dospělosti - někteří chovatelé doporučují tzv. large breed) a nepřidávat minerální látky, hlavně ne vápník! Co se týče dávkování, krmit zlatou střední cestou, ne nejméně, a také ne nejvíce! Nepřekrmovat, ale podávat krmivo tak přiměřeně, aby odpovídalo požadavkům organismu štěněte. Nároky každého štěněte se přitom mohou značně lišit. Velikou chybou je myslet si, že vykrmováním dosáhneme rychlejších výstavních úspěchů. Ano, Golden má být mohutný, ale to prosím nezaměňujte s obezitou! Není uměním psa vykrmit a způsobit mu tak zdravotní potíže! Naopak! Ponechte retrívra přirozenému vývoji! Hlavně nepřekrmujte - někomu se možná přetloustlý retrívr zamlouvá, jenže nadměrnou váhou dosáhnete spíše zdravotních problémů než závratných titulů! Divíte se, že štěně retrívra v půl roce je mohutnější, než 15-ti měsíční retrívr? Nedivte se! To už musíte nechat na genetice! A hlavně buďte rádi, když se váš retrívr vyvíjí pomaleji, později přibírá a později dospívá, protože čím pomalejší, tím bezpečnější a zdravější vývoj! / Ovšem výživa se může projevit na celkovém osvalení i kostře psa, i když ovlivňuje jeho vývoj pouze asi ze 20 %. Více viz. Osobní zkušenosti s krmivy. Někteří zkušení chovatelé dokonce nedoporučují krmit Goldeny typem krmiv Large Breed! /

Závisí pouze na vás, jak zodpovědně budete nakládat s tak důležitým faktorem, výrazně ovlivňujícím zdraví, výkonnost a šťastný život vašeho retrívra, jakým výživa je! 

                                                     "Také milujete kostičky, tak jako já?" - Goldy

                                                                                                          Text and photo by - Milena Blaháková -

 

 © Copyright Goldy Forever Golden Retrievers 2002, 2003, 2004. All rights reserved / všechna práva vyhrazena. Fotografie smí být použity pouze se souhlasem autorky.

Made and designed by Milena Blaháková. Web vytvářen z lásky a obdivu k plemeni a k našim Goldenům především.   

Spuštěno: 25.7. 2002      LAST updated: 22. 2. 2004                                           Co je nového na našem webu?